Marmarabirlik’ten Zeytin üreticisine Peşin Ödeme Müjdesi!

0

Zeytinin hasat döneminden bu sene üretici memnun olmadı. Mayıs ayında çiçeklerde oluşan “yağış hasarı” neticesinde mahsul azaldı. Rekoltenin düşmesinden negatif yönde etkilenen üreticiyi bir de “zeytin sineği” vurdu. Zeytin sineğinin de yağış hasarı almayan mahsule zarar vermesi neticesinde üretici iyice zor durumda kalmıştı. Üreticinin zor durumda kaldığını gören Marmarabirlik, üreticilere “peşin ödeme” kararı aldığı açıkladı.

Bu sene yetiştirdiği üründen beklediği verimi alamayan üretici; mazot, gübre ve diğer giderlerini karşılamakta zorlandı. Hasatın beklenildiği verimde geçmemesi neticesinde de özellikle banka kredisi bulunan üreticiler kara kara düşünmeye başladı. Bu durumu dikkate alan Marmarabiirlik zeytin üreticisini sevindirecek bir karar aldı.

32 Bin Zeytin Üreticisi Faydalanacak!

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa tarafından kamuoyuna deklare edilen müjdeden, 32 bini aşkın zeytin üreticisinin faydalanması bekleniyor. Marmarabirlik tarafından yapılan yazılı açıklamada; 2016- 2017 üretim döneminde zeytin üreticisinin sıkıntıları dikkate alınarak böyle bir karar alındığı bildirildi.

Gerek ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu zor şartlar dikkate alındığında, gerekse zeytin üreticisinin bu sene özelinde yaşadığı ürün kaybı düşünüldüğünde böyle bir kararın alınmasının gereklilik arz ettiğini belirten Başkan Hidamet Asa, birlik olarak her zaman üreticinin yanında olduklarını vurguladı.

Bu yıla kadar her daim alım bedellerinin yüzde 60’ını peşin, yüzde 40’ını ise kampanya bitiminde ödeyen Marmarabirlik, 19 Kasım Cumartesi tarihinden başlamak üzere; birlik tarafından satın alınan ürünlerin bedelinin tamamını peşin olarak tek seferde üreticiye yapma kararı aldı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa; geride bıraktığımız 6 yılda üreticiye yapılan ürün bedeli ödemeleri için asla kredi kullanmadıklarını ve Marmarabirlik’in öz kaynakları ile bu ödemelerin gerçekleştirildiğini kaydetti. Marmarabilik’in kaynak sıkıntısı yaşamamasının, güçlü mali yapısına bağlı olduğunu belirten Başkan Asa, yönetim anlayışlarının her daim üreticiden yana olduğunun altını çizdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın