Ana SayfaEkonomiYeni KHK İle Kefillerin Varlıklarına El Koyulabilecek

Yeni KHK İle Kefillerin Varlıklarına El Koyulabilecek
Y

-

Türkiye Mevduat Sigorta Fonu, yapılan Fetö operasyonlarında, el konulan şirketlere kefil olan kişilerin, ortakların ve yöneticilerin sahip oldukları mal varlıklarını el koyarak satabilecek. Yeni KHK, Fetö bağlantılı şirketler ve bu şirketlere kefil olan kişilerin şirket borçlarından dolayı varlıklarına en konulmasına imkan veriyor.

OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile yapılan operasyonlarda Fetö bağlantılı olduğu tespit edilen şirketlerin, kefil olduğu borçlardan, borcun alacaklısı ya da diğer kefillerden tahsil yoluna gidilecek. Tasarruf mevduatı sigorta fonunun yönetimine giren bu şirketlerin borçlarının kapanması için, şirketin sahip olduğu varlıklarını satabilecek.

Kalkınma Bankaları

 Kalkınma Bankaları, “Cazibe merkezleri programına” yönelik düzenleme ile yetkilendirildi.

Cazibe merkezleri programına yönelik düzenlemeyi açıklayan Başbakan Yıldırım, Kalkınma bankalarının, yeni yatırımların ya da yarım kalmış, sermayesi olmadığı için işleme geçirmemiş tesisleri ekonomiye kazandırılması adına destek olacağını belirtti. Ayrıca bankaların sağladığı bu destekten, belediyeler, kamu kurumları ve il özel idareleri de yararlanabilecek. Bu düzenlemeler ile  kamu güvenliğini, toplu taşıma güvenliğini ve bankacılık hizmetlerinin ekonomik ve finansal istikrarını bozucu nitelikte olan grevleri ertelemesinde kapsıyor.  Bakanlar Kurulu 60 gün süreyle istikrarı ve güvenliği bozucu nitelik taşıyan grevleri erteleyebilecek.

İhaleler İncelemede

Belediye ihaleleri daha dikkatli incelenecek, emniyet biriminin, yapılan ihalelerde, ihaleyi kazananların terör örgütü ile herhangi bir bağlantısı olduğunu bildirmesi halinde, ihale sözleşmeleri resen feshedilebilecek. Bu şirketin ihalede gösterdiği teminatlar da gelir kalemini yazılacak.

 Prim Borçları Taşınmazla Ödenebilecek

Yeni KHK ile işsizlik sigortası yüzünden takibe düşen, kamu, belediye ya da buna bağlı kuruluşlar işsizlik sigortası prim borçlarını taşınmaz ile ödeyebilecek. 2023 yılına kadar uygulanacak olan bu hüküm, kamu dışında kalan kişilerin, borcunu ödeme konusunda zor duruma düştüğü belirlendi takdirde, bu kişilerden taşınmaz alınarak ödeme yapmasını öngörüyor. Alınan taşınmazlar, daha sonra bedeli nispetinde hazine’ye devredilecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol