Bir Ayda Konut Satışları Yüzde 20 Arttı!

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülkemiz genelinde Ekim ayında 130 bin 274 konut satıldığını açıkladı. Ekim ayında satılan konut sayısı, Eylül ayında satılan konut sayısına göre yüzde 19,6 oranında arttı. Ekim ayında satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ise yüzde 25’i aşkın oranda artış gösterdi.

Ülkemiz genelinde Ekim ayında satılan konut sayısında muazzam bir artış gözlemlendi. Özellikle bankaların konut kredisi faiz oranlarını aşağı yönlü revize etmesinin ardından konut satışlarında hatrı sayılır düzeyde artış gözlemlendi.

Toplam Konut Satışının Yüzde 16’sı İstanbul’da Gerçekleşti!

Türkiye genelinde geçtiğimiz ay satılan toplam 130 bini aşkın konutun yaklaşık yüzde 16’sı İstanbul’da gerçekleşti. Ekim ayında sadece İstanbul’da 21 bini aşkın konut satıldı. İstanbul’u konut satışlarında başkent Ankara takip ediyor. Ankara’da geçen ay 14 bin 450 konut satıldı. Toplam satışlardaki başkentin payı yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşti. İstanbul ve Ankara’nın ardından ise 7 bin 890 konut satılan İzmir 3. sırayı elde etti. İzmir’de satılan 7 bin 890 konutun Türkiye genelindeki satışlardan aldığı pay yüzde 6,1 düzeyinde.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Ekim 2022!

Konut satış sayısının en düşük olduğu iller arasında ise ilk sırayı Hakkari alıyor. Hakkari’de Ekim ayında 10 konut el değiştirirken, Hakkari’yi 28 konut satışı ile Ardahan takip ediyor. En az konut satılan diğer il ise 34 konutla Şırnak olarak kayıtlara geçti.

İpotekli satışlar Patladı!

Ülkemiz genelinde Ekim ayında satılan 130 bini aşkın konutun 48 bin 110’u ipotekli konutlardan müteşekkil. İpotekli satışlar 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 72’ye varan oranda artış göstererek 48 bin 110 olarak gerçekleşti.

Söz konusu artış neticesinde toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışın payı yüzde 37’ye kadar yükselmiş oldu. Yani geçen ay satılan her 100 evden 37’si ipotekli satış kapsamındaydı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın