Ana SayfaEkonomiBaşbakan: Merkez Bankası Dolar Artışı Konusunda Gerekli Tedbirleri Alacaktır

Başbakan: Merkez Bankası Dolar Artışı Konusunda Gerekli Tedbirleri Alacaktır
B

-

İstanbul’da düzenlenen Bilişim Zirvesi‘ne katılan Başbakan Binali Yıldırım zirve öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Döviz kurlarındaki hareketlilik, doların hızla yükselişi konusunda herkesin rahat olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım: ‘Gerekli tedbirleri aldık, Merkez Bankası durumu en iyi şekilde idare ediyor’ dedi. 

Binali Yıldırım şu sözleri söyledi:

Doların yükselişi Amerika başkanlık seçimlerinde Donald Trump‘ın seçimi kazanmasıyla başladı. Trump başkan seçildikten sonra dolar hızlı bir şekilde yukarılara tırmandı. Türkiye ekonomisinin bu gidişattan zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldık ve bunları Merkez Bankası uygulamaktadır. Eğer zayıf bir ekonomiye sahip olsaydık ki hiç şüphesiz büyük zararlar görebilirdik yaşanan bu gelişmelerden. 

Bu yükselişin bir süre daha devam edeceğini ama ilk günlerdeki kadar hızlı olmayacağını vurgulayan Yıldırım, çok ufak hareketlenmeler bekliyoruz. Yaşanması muhtemel bu gelişmelere karşı da tedbirlerimizi aldık, bunlar Merkez Bankasının aldığı tedbirler ve bizim aldığımız tedbirler. 

Konuyla ilgili zaten yasal düzenlemeler mevcut. Bankalarla ilgili idari kararlar da belli. Biz de bu süreçte önemli kararlar aldık. KOBİ‘ lerin kaynağa erişimini sağlamak adına fon devreye soktuk ve 17 milyar kredi imkanı yarattık. Ekonomi ve bankalarla ilgili yanlış bir algı var. O da şu; kamu bankalarının amacı kâr etmek değildir, amacı ekonomiye destek olmaktır. Çeşitli sektörlerle ilgili farklı farklı teşvik paketleri açıkladık. Doğu ve güneydoğudaki iş potansiyeli olan fabrika kurulmaya müsait olan yerler, ayrıca çek senet iflas işlerinde yeni düzenlemeler getirdik. Bu işlerin arkası da gelecektir. Türkiye ekonomisi sağlam bir ekonomidir. Milletimiz bize güvendikçe biz de onlar için çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol