Şok: Altının Onsu Aylar Sonra 1200 Doların Altına İndi!

Google Haberlere Abone Ol:

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri kampanya aşamasından beri stabil olan altın, Donald Trump’ın sürpriz şekilde başkanlığı kazanmasının ardından derin bir çöküş sürecine girmişti. 1300 dolardan hızla 1200 dolara doğru gelen altının onsu, şimdi de 1200 doların altını gördü.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından hızla yükselişe geçen Amerikan Doları, altını ve diğer değerli metalleri olumsuz yönde etkiliyor. Amerikan şirketlerinin değerleri artan dolar ile doğru orantılı olarak hızla yükselirken, altının onsu her geçen gün azalıyor.

Yeni Seviye 1190 Dolar!

ABD Başkanlık seçimlerinin akabinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed tarafından faiz artırımı yapılacağı ön görüsü piyasalarda hakim olmuştu. Geçen hafta Fed Başkanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamada da faiz artırımı sinyali verilmiş ve görece yakın bir tarihte faiz artırımına gidilebileceği belirtilmişti.

Fed’in faiz artıracağı yönünde güçlü sinyaller vermesi ile ABD hisse senetleri rekor düzeyde arttı. Donald Trump’ın da ABD Başkanlık koltuğunu devralma zamanının yaklaşmasıyla altından uzaklaşan yatırımcılar dolara ve şirket hisselerine yönelmeye başladılar.

Tüm bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenen altının onsu bugün (23.11.2016) şu saatler itibari ile ( 17:37 ) 1190 dolara kadar geriledi. Yükselen dolar kuruna rağmen altının onsunda meydana gelen büyük düşüş sayesinde Türkiye piyasalarında da altının gram fiyatı 130 liraya kadar geriledi.

Hali hazırda 211 lira seviyesinde işlem gören küçük altın güne 214 Türk Lirası seviyesinden başlamıştı. Aralık ayının ortalarına doğru ( 13- 14 Aralık) gerçekleşecek olan Fed toplantısından faiz artırımı kararı çıkması durumunda Amerikan Doları’nın çok daha fazla değerleneceği ön görülüyor. Buna paralel olarak da altının gramının daha aşağılara gelebileceği tahmin ediliyor. Şu aşamada temkinli davranarak piyasaları takip etmek gerekiyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...