Şok: Altının Onsu Aylar Sonra 1200 Doların Altına İndi!

Şok: Altının Onsu Aylar Sonra 1200 Doların Altına İndi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri kampanya aşamasından beri stabil olan altın, Donald Trump’ın sürpriz şekilde başkanlığı kazanmasının ardından derin bir çöküş sürecine girmişti. 1300 dolardan hızla 1200 dolara doğru gelen altının onsu, şimdi de 1200 doların altını gördü.Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri kampanya aşamasından beri stabil olan altın, Donald Trump’ın sürpriz şekilde başkanlığı kazanmasının ardından derin bir çöküş sürecine girmişti. 1300 dolardan hızla 1200 dolara doğru gelen altının onsu, şimdi de 1200 doların altını gördü.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından hızla yükselişe geçen Amerikan Doları, altını ve diğer değerli metalleri olumsuz yönde etkiliyor. Amerikan şirketlerinin değerleri artan dolar ile doğru orantılı olarak hızla yükselirken, altının onsu her geçen gün azalıyor.

Yeni Seviye 1190 Dolar!

ABD Başkanlık seçimlerinin akabinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed tarafından faiz artırımı yapılacağı ön görüsü piyasalarda hakim olmuştu. Geçen hafta Fed Başkanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamada da faiz artırımı sinyali verilmiş ve görece yakın bir tarihte faiz artırımına gidilebileceği belirtilmişti.

Fed'in faiz artıracağı yönünde güçlü sinyaller vermesi ile ABD hisse senetleri rekor düzeyde arttı. Donald Trump'ın da ABD Başkanlık koltuğunu devralma zamanının yaklaşmasıyla altından uzaklaşan yatırımcılar dolara ve şirket hisselerine yönelmeye başladılar.

Tüm bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenen altının onsu bugün (23.11.2016) şu saatler itibari ile ( 17:37 ) 1190 dolara kadar geriledi. Yükselen dolar kuruna rağmen altının onsunda meydana gelen büyük düşüş sayesinde Türkiye piyasalarında da altının gram fiyatı 130 liraya kadar geriledi.

Hali hazırda 211 lira seviyesinde işlem gören küçük altın güne 214 Türk Lirası seviyesinden başlamıştı. Aralık ayının ortalarına doğru ( 13- 14 Aralık) gerçekleşecek olan Fed toplantısından faiz artırımı kararı çıkması durumunda Amerikan Doları’nın çok daha fazla değerleneceği ön görülüyor. Buna paralel olarak da altının gramının daha aşağılara gelebileceği tahmin ediliyor. Şu aşamada temkinli davranarak piyasaları takip etmek gerekiyor.altın düştü altın düşer mi altın çıkar mı altın çakıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?