Ana SayfaGündemEğitim Fakültelerine Baraj Sınırı Geliyor!

Eğitim Fakültelerine Baraj Sınırı Geliyor!
E

-

Daha nitelikli öğretmen adaylarının yetişmesi için eğitim fakültelerine 250 bin öğretmen barajı getiriliyor. Bu durum yabancı dil eğitimi öğretmenleri için sınırın 100 binlere çıkarılması gündem maddelerinden bir tanesidir. 

Öncelikle başarı sırası barajı ilk olarak 2015′ te Hukuk ve Tıp Fakülteleri için getirilmişti. 2016 yılında ise baraj sınırına mühendislik ve mimarlık fakülteleri de eklenmiş oldu. Buna göre Tıp, Hukuk, mühendislik ve mimarlık fakültelerinden sonra eğitim fakültesi öğrencilerine de 250 bin öğretmen barajı getirilmektedir.

Daha Nitelikli Öğretmen Adayları Yetiştirmek İçin Sınır Geliyor!

Hukuk, Tıp, Mühendislik ve Mimarlık Fakültelerinden sonra, eğitim fakültelerine de sınır geliyor. Daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek için başarı sıralaması getiriliyor. Öğretmen olmak isteyen adayların, şimdi sınavlarda belirli bir başarı sıralamasına girmeleri gerekiyor. Yükseköğretim Kurulu’ nun (YÖK) bu anlamda yapmış oldukları çalışmalarda sona doğru yaklaşıldı. Alınan karara göre başarı sıralamasının 250 bin olması planlanıyor. Bu barajın yabancı dil öğretmenleri için 100 binlere kadar çıkarılmasının gündemde olduğu belirtildi. YÖK bu anlamda yapmış olduğu açıklamada: ” Öğrenci girdisinin kalite ve nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek için eğitim fakültelerine baraj gelecek” dedi. Ayrıca öğretmenlerin niteliklerinin arttırılması için tezli yüksek lisans uygulaması da başlatılabileceği yönünde açıklamalar yapıldı. 

Baraj Uygulamaları Eczacılığa ve Diş Hekimliğine de Gelecek!

YÖK yaptığı açıklamalara eğitim fakültelerinden sonra, eczacılığa ve diş hekimliğine de baraj getirileceği yönünde bilgiler verdi. Üniversite diplomasına daha fazla nitelik kazandırılması adına baraj uygulamalarının sadece eğitim fakültesiyle son bulmayacağını belirtti. Buna göre eğitim fakültelerinden sonra diş hekimliği ve eczacılığa da baraj sınırlaması getirileceği verilen bilgiler arasında.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol