Kredi Faizleri Düştü; Konut Satışları Fırladı

0

Kredi faizlerinin düşmesinin ardından gözler konut satışlarına çevrildi. Kredi faizlerinde meydana gelen düşüşün ardından kredi kullanma oranı %75’den %80’e yükseldi. TÜİK tarafından açıklanan istatistik verilere göre, ekim ayında kredi faizlerinin düşmesi konut satışlarını olumlu etkiledi. Faizlerin düşmesinin ardından geçen yıl aynı ayın verilerine göre konut satışlarında %25 artış meydana geldi. Kredi faiz oranlarının düşmesinin ardından ipotekli satışlarda da %72’lik artış yaşandı.

Ekim ayı konut satış istatistiklerine ilişkin açıklamada bulunan TÜİK, bir önceki ay verilerine göre %19,6 oranında artış meydana geldiğini açıkladı. Bu artışla birlikte sayının 13 bin 274’e yükseldiği belirtildi.

Türkiye Yatırımı Konuta Yapıyor!

Uzmanlar, Türkiye’de birikimini konuta yatırmak isteyen, ev satın almak isteyen büyük oranda bir kesimin bulunduğunu, kredi faizlerinin düşmesi de bu kesimi harekete geçirerek satış oranlarının artmasına etki ettiğini dile getirdi. Ekim ayında yaşanan artışı ve kredi faiz oranlarının düşüşünü inceleyen uzmanlar, her sektörün olduğu gibi inşaat sektörünün de ülkede yaşanan olaylar sonrasında zorlu bir dönemden geçtiğini ifade etti.

Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra yaşanan krizi fırsata çeviren inşaat sektöründe, kısa sürede toparlanma ve kredi faiz oranlarının düşmesinin ardından da satışlarda yükselme meydana geldiği, açıklandı.

Uzmanlar, özellikle Ağustos ayından itibaren Cumhurbaşkanı’nın faiz oranlarında indirim yapılması çağrısının da yanıt bulduğunu, meydana gelen kredi faiz oranlarındaki düşüşün konut satın alma isteği olan kesimi harekete geçirdiğinin altını çizdi. Aynı zamanda yabancı yatırımcılarında kurdaki doygunluğu fark ederek fırsatı değerlendirdiklerini dile getirdiler.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın