Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı
M

-

Bugün 14:00’da merakla beklenen yılın 11. Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçlandı. Merkez Bankası, Mart ayından bu yana 7 ay boyunca faiz koridorunun üst bandını aralıksız düşürüyordu. Bugün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faiz artımını gidildiği açıklandı. Böylece politika faizi 50 baz yükselirken, TCMB üst bandı da 25 baz puan yükseltti.

34 Ay Sonra İlk Artış Gerçekleşti

Kritik toplantının ardından Merkez Bankası 2014 yılının Ocak ayından itibaren ilk kez faiz artışına gitti. Faiz artışı tam 34 ay sonra gerçekleşti. En son artış olağanüstü toplanan kurulda, 29 Ocak 2014 tarihinde faiz artışına gidilmesine karar verilmişti. 2014 yılında yapılan en son faiz artışında faizin yüzde oranları, %4.50’den %10’a çıkarılmıştı.

Diğer görüşmelerde hep faiz indirimine giden Merkez Bankası, Mart ayından bu yana toplam 275 baz puan indirim uyguladı. Ekim ayı indirimi ise pas geçildi. Faiz artışı sonucunda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %7.50’den %8’e, gecelik marjinal fonlama oranı ise 8.25’den 8.50’ye yükseldi.

Yetkililer tarafından yapılan faiz artırımı kararına ilişkin açıklamada, toplam talepte meydana gelen yavaşlamanın enflasyon düşüşünü desteklediği dile getirilerek, parasal sıkıştırma yapılmasına karar verildiği vurgulandı.

Öte yandan 31 Aralık 2016 tarihinde vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için de, kredi geri ödemelerinin Türk Lirası ile yapılabileceği açıklandı.

Dolardan İlk Tepki

Bugün yapılan 11. Toplantıda Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan artırmasına, ilk tepki dolardan geldi. Bugün, saat 14:00’dan sonra Merkez Bankası kararını açıklamasının ardından, doların 3.37’ye gerilediği gözlemledi.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol