Asgari Ücret İle İlgili 3 Rakam Masaya Yatırılacak

0

Son dönemlerde yapılan asgari ücret tartışmaları, bu yıl toplanacak olan Asgari Ücret Komisyonu içerisinde sıkı pazarlıkların döneceğinin sinyalini verdi. İşçi, işveren ve hükümet tekliflerinin masaya yatırılacağı komisyonda, ortak bir yol bulunarak yeni asgari ücret belirlenecek.

Ekim ayında yapılan verdi dilimi kesintisi Asgari Geçim İndirimi katkısı ile ortadan kaldırılarak, asgari ücret karşılığında çalışan kişilerin mağduriyeti giderilmişti.

Asgari Ücret İçin Hükümet Teklifinin 1.400 TL Olması Bekleniyor

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte asgari ücret ile ilgili ilk teklifini masadaki işçi kesimi açıkladı. İşçi kesiminin teklifi 1.300 TL’lik asgari ücretin 1.600 TL’ye yükseltilmesi yönünde olduğu öğrenildi. İşverenler ise asgari ücret teklifi olarak 1.350 TL açıkladı. Hükümetin ortak yol olarak 1.400 TL ortaya koyacağı dile getirildi.

İhtimaller arasında 1.647 TL olan bugünkü rakamın 2.027 TL’ye yükselmesi de yer alıyor. Belirlenecek olan asgari ücret sadece asgari ücret ile çalışan işçileri değil, işsizlik maaşını ve AGİ’den prim miktarları gibi birçok ödeme konusunu da yakından etkileyecek.

İşverene Destek, Yeni Yılda Devam Edecek

Başlatılmış olan bir işçi başına işverene 100 TL katkı payı ödemeleri, 2017 yılında da devam edecek. Ayrıca AGİ uygulaması da yeni yılda devam ederek, işverene çifte destek sağlanmasına devam edilecek. Hükümet, 2017 yılında vergi dilimi yüzünden asgari ücretin düşmesini, tıpkı Ekim ayında olduğu gibi engelleyerek, işçi mağduriyetlerini engelleyecek.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın