Ana SayfaEkonomiOtomotivciler Hükümete Gitti: Yeni ÖTV Sistemi Esnetilecek Mi?

Otomotivciler Hükümete Gitti: Yeni ÖTV Sistemi Esnetilecek Mi?
O

-

Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun taslağı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmiş ve kabul edilerek yasalaşmıştı. Resmi Gazete’de de yayımlanan “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu” bünyesinde bulunan ÖTV düzenlemesi ile; araçların ödeyeceği ÖTV miktarlarında yeni bir düzenlemeye gidildi. Söz konusu düzenleme sıfır kilometre araç almak isteyen vatandaşları ve otomotiv firmalarını endişelendiriyor.

Yeni düzenleme sonrasında bazı sıfır kilometre araçların fiyatlarında yüzde 40’a varan artışlar gerçekleşti. Evvelki ÖTV hesaplanma sisteminde aracın sadece motor hacmi ve yaşı dikkate alınırken, yeni sistemde; aracın motor hacminden tipine, taşıma kapasitesinden emisyon yapısına kadar bir çok parametreye dikkat ediliyor.

Yeni uygulama ile zamlanan sıfır kilometre araç fiyatları, otomotiv derneklerini de harekete geçirdi. Otomotiv sektörünün önde gelen 3 derneği, Maliye Bakanlığı’ndan randevu alarak bahse konu uygulama hakkında çekincelerini ifade ettikleri bir toplantı gerçekleştirdiler.

Yeni Yatırımların Önünü Tıkar!

Otomotiv sektörünün 3 önemli derneği; Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Maliye Bakanlığı’ndan ortak bir randevu talep etti. Randevu talepleri olumlu karşılanan dernekler, gerçekleştirilen toplantıda yeni ÖTV uygulaması ile ilgili sıkıntılarını ve çekincelerini dile getirdiler.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar toplantının ardından yaptıkları açıklamalarda; yeni ÖTV uygulamasının genişlemekte olan otomotiv sektörünü karamsarlığa ittiğini ifade ettiler. Başkanlar; yeni ÖTV düzenlemesinin sektördeki canlılığı öldüreceğini ve yeni yatırımların önünü tıkayacağını vurguladılar. Görüşlerinin bakanlık yetkilileri tarafından dikkatle dinlendiğini ve not alındığını belirten dernek başkanları; ÖTV düzenlemesinin geri alınmasının hükümetin yetkisinde olduğunu belirterek, bunun sağlanması için bütün verileri örnekleri ile birlikte bakanlık bürokratlarına sunduklarını söylediler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol