Maliye Bakanı’ndan En Net ÖTV Açıklaması: Hangi Araç Kaç Lira Oldu?

0

Araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi geldi, gelecek, geliyor derken geçen hafta itibari ile Meclis’ten geçerek yasalaştı. Resmi Gazete’de de yayımlanan yasa yürürlüğe girmiş oldu. Önceden sadece aracın motor hacmine göre tespit edilen ÖTV’de artık bir çok kriter dikkate alınacak. Tabii durum böyle olunca vatandaşın da aklı karışmış durumda. Hangi araba kaç lira olacak? Hani motor hacmindeki araca kaç lira zam gelecek?

Bu tarz sorular son dönemde hemen herkesin dilinde. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama ile zam meblağları netleşmeye başladı.

Lüks Otomobil Pahalandı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamaya göre; 1600 motora kadar olan araçlardan alınan yüzde 45 düzeyindeki ÖTV, yüzde 60’a çıkarıldı. 40 ila 70 bin Türk Lirası aralığında pahası olan araçlarda ÖTV oranı yüzde 60 seviyesinden yüzde 50’ye düşürüldü. 40 bin Türk Lirası’nın altındaki araçlar için ise ÖTV yüzde 45’e indirildi.

1600 – 2000 motor arası araçlar için 100 bin Türk Lirası değerin altındaki taşıtlarda; ÖTV oranı yüzde 100’e çekildi. Fiyatı 40 bin 1 Türk Lirası’na kadar olan araçlara yeni ÖTV düzenlemesi ile ek 2 bin 300 lira zam geldi. 70 bin 1 Türk Lirası değerindeki araçlara ise 12 bin 400 Türk Lirası ek zam yeni ÖTV düzenlemesi nedeniyle yansıtılmış oldu.

1600 – 2000 motor arasındaki araçlarda fiyatı 100 bin Türk Lirası’nın üzerinde olan araçlar düzenlemeden en çok etkilenecek araçlar arasında yer alıyor. Bahse konu araçlar için 26 bin 500 Türk Lirası zam yapılmış olacak. Yani hem paha açısından hem de motor hacmi açısından kesişim kümesinde yer alan pahalı ve büyük motorlu araçlar düzenlemeden en çok etkilenecek araçlar konumunda.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın