Ana SayfaGündemMilli Eğitim Bakanlığı' na Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk ve Pansiyonlarına Düzenleme!

Milli Eğitim Bakanlığı’ na Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk ve Pansiyonlarına Düzenleme!

-

Milli Eğitim Bakanlığı‘ na bağlı olan resmi okullarda yönetmelik düzenlemelerine gidildi. Resmi Gazete’ nin bugün çıkan sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre, Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı okullarda geçerli olacak sosyal yardımlar, bursluluk, okul pansiyonları, özel eğitim kurumlarındaki yatılılık ile ilgili usul ve esasları düzenliyor. 

Merkezi Sistem sınav komisyonu tarafından belirlenen; parasız yatılılık ve burslulukla ilgili sınav, tercih, yerleştirme ve kayıt işlemleri Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanacak e-kılavuzda duyurulacak hükme bağlandı. Yönetmelik kapsamına göre her yıl tespit edilen bursluluk ve parasız yatılı kontenjanından yüzde 10’luk kısmı “Sosyal Hizmetler Kanunu ve Çocuk Çocuk Koruma Kanunu” kapsamına göre öğrenciler ile Terörle Mücadele Kanunu nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında olan kanun Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ilgili maddeleri ile, 5510 sayılı kanun kapsamında vazife veya harp malulu kapsamında öğrenci olan çocuklarına ayrıldı. 

Parasız Yatılılığa Yerleştirme İşlemleri Ne Zaman?

Parasız yatılılığa kayıt ve giriş için başvuru tarihleri, her sene olduğu gibi yine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen tarihten itibaren, aralık ayının son iş gününe kadar yapılmaktadır. Parasız yatılı öğrenci yerleşimi için ise, Bakanlık tarafından alınan kararlara göre 31 Aralık tarihinden sonra açılan pansiyonlara Nisan ayının son iş günü mesai bitimine kadar yapılacaktır. 

Ayrıca ortaöğretim Kurumlarında Ortaöğretim süresi boyunca bir defa olmak üzere parasız yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu olan öğrenciler parasız yatılılığa geçiş yapabilecekler. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,389BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler