Advert Advert Advert

Dolar Karşısında Türkiye’den 9 Milyar Dolarlık Hamle

Dolar Karşısında Türkiye’den 9 Milyar Dolarlık Hamle
Dolar Karşısında Türkiye’den 9 Milyar Dolarlık Hamle -

ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kazanmasıyla birlikte dövizdeki hareketlilik de başlamıştı. Ekonomilerini, para değerlerini eksiltmek istemeyen ülkeler de bu durum karşısında tedbirlerini almaya devam ediyor.

Doların hareketliliği küresel çapta krizlere yol açtı. Ekonomisi zayıf olan ülkelerse bundan en büyük zararı görenler. Hükümette yaşanan bu olaylar karşısında önlemler almaya devam ediyor. Üretim, yatırım ve istihdamı arttırmak, bu buhrandan kayıpsız çıkmak ve ekonomik istikrarı sürdürmek amacıyla hamlelerini sürdürüyor. Merkez Bankası’nın son hamlesi olan faiz artırımının ardından hükümet kurdaki hareketliliği en aza indirmek amacıyla piyasalara 9 milyar dolar katkı sağlayacak önemli adımlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor.

Dövizdeki hareketlilik sebebiyle 5 milyar dolara ulaşan döviz talebinin piyasada oluşturacağı baskıdan kurtulmak için atılan adımlar ne kadar başarılı olacak önümüzdeki haftalarda belli olacak. Devlette bu baskıyı kırmak için piyasalara ciddi miktarda para girdisi yaparak bu baskıdan kurtulmaya çalışacak. Piyasalara akıtılacak 2.5 milyar dolar kaynakla, Merkez Bankası'nın yabancı bankaların portföyünde ilave 1.5 milyar dolar kalacak. Böylelikle piyasa şişmekten kurtulacak yerli sermayeciler rahat bir şekilde ticaretini sürdürecek ve döviz hareketliliğinden minimum zarar görülmesi sağlanacak.

Devletin aldığı kararlarda amaç küresel sermayenin özendirilmesiydi. Alınan kararlar sonrası yaklaşık 2 milyar dolarlık fonun önümüzdeki 2 ay içerisinde piyasalarda kullanılması bekleniyor. 3-4 aylık süreçte de bu miktar yaklaşık 5 milyar dolar olacak. Sadece yerli şirketler değil yabancı şirketler de bundan faydalanabilecek. Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyasına çağrıda bulunarak sözleşmeleri TL ile yapmaları konusunda uyarıda bulundu. Yıldırım, dolar ile sözleşme yaparsak onların hükmü geçerli olur yaşanan dalgalanmalarda da diğer ekonomiler zarar görür onlar zarara uğramaz. Biz "AVM'lerde, rezidanslarda kiraları niye dolarla ödeyelim ki? Kendi paramız dururken başka para birimleri üzerinden ticaret yaparsak kendi paramıza hak ettiği değeri göstermemiş oluruz" dedi.

dolar dolar ne olur Türkiye piyasa durumu TL dolar 9milyar dolarlık kaynak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!