İnternetten Alışverişe Günde Ortalama Yarım Saat Ayırıyoruz!

0

İnternet her gün gelişen ve büyüyen bir mecra konumunda. Uçsuz bucaksız sanal alem son yıllarda alış verişin de merkezi konumunda. Artık tüketiciler almayı düşündükleri ürün için mutlaka sanal alemde bir araştırma yapma yoluna gidiyorlar. Araştırmalar her bir Türk vatandaşının internetten alış veriş için günlük ortalama yarım saat zaman ayırdığını gösteriyor.

Özellikle mobil cihazların da hayatımıza girmesi ile birlikte artık her yerden her an internete bağlanabiliyoruz. Günümüzde sanal alem sadece bilgi edinmek için değil, ihtiyaçları gidermek için de yoğun olarak kullanılıyor.

İnternetten Alış Verişte “Elektronik” İlk Sırada!

Ülkemizde e-ticaret sektörü özellikle son on yılda hızla büyüdü. Sektör, her yıl üzerine 3’te birinden daha fazla oranda büyüme katarak ilerliyor. E- Ticaret sektörünün ülkemizde son on yıldaki büyüme oranı her yıl yüzde 35’in üzerinde.

İnternetten satılan ürünlerde elektronik ürünleri başı çekiyor. Diğer perakende ürünlerinde ise miktar istenilen düzeyde değil. Diğer ülkelerde bütün perakende ürünlerinde internetten satış yapılırken, ülkemizde genelde internetten bakılan ürün fiziki olarak mağazadan alınıyor. Bu durum, bütün perakendecilerin internette olması gerektiğinin bir başka göstergesi durumunda.

E- Ticaret sektörü, ülkemizdeki ticaret sektörünün yüzde 2’sini kaplıyor. Bu rakam diğer ülkelerin gerisinde olsa da her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Hızla büyüyen internet alemi ve mobil kullanım sektörü dikkate alındığında önümüzdeki on yılda internetten alışverişin, toplam alış veriş sektörünün yüzde 10’una erişeceği düşünülüyor.

Diğer ülkelerde bebek bezinden oyuncağa kadar bir çok ürünün yüksek oranlarda internetten satıldığı belirtilirken; ülkemizde e- Ticaret pazarının elektronik aletler üzerinden ilerlemesinin, diğer sektörlerin gelişmeye açık olduğunun göstergesi durumunda. Türk insanının her geçen gün internette daha fazla zaman geçirdiği ve internetten daha fazla alış veriş yapmaya başladığı düşünüldüğünde E- Ticaretin geleceği aydınlık görünüyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın