Dolar ve Euro Geri Çekiliyor!

Dolar ve Euro Geri Çekiliyor!

Uzun zamandır rekor üstüne rekor kıran Amerikan Doları ve Euro bu haftaya düşüşle başladı. Geçtiğimiz haftayı 3,45 seviyesinden kapatarak tarihi rekor seviyesini yenileyen Amerikan Doları 3,42 düzeyine doğru gelirken; Euro da gördüğü en yüksek seviye olan 3,66’dan 3,64’ün altına doğru esnemiş durumda.Uzun zamandır rekor üstüne rekor kıran Amerikan Doları ve Euro bu haftaya düşüşle başladı. Geçtiğimiz haftayı 3,45 seviyesinden kapatarak tarih rekor seviyesini yenileyen Amerikan Doları 3,42 düzeyine doğru gelirken; Euro da gördüğü en yüksek seviye olan 3,66’dan 3,64’ün altına doğru esnemiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini beklenmedik şekilde Donald Trump’ın kazanması neticesinde global çapta değerlenen Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında da rekor üstüne rekor kırmıştı. Türk Lirası karşısında 1 aylık zaman diliminde yüzde 15’den fazla değer kazanan dolar, bu hafta ABD’de açıklanacak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve kişisel harcamalar ile tarım dışı istihdam verilerini beklemeye başladı.

FED’in Kararı Kritik Öneme Sahip!

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından hızlı bir yükseliş trendine giren dolar; Amerika Merkez Bankası FED Başkanı Janet Yellen’ın yaptığı; “kısa vadede faiz artırım kararı gelebileceği” yönündeki açıklamasının ardından artış hızını daha da artırdı.

13- 14 Aralık’ta yapılacak FED toplantısında faiz artırım kararı alınacağı beklentisi ile yatırımlarını Amerikan Doları’na yönlendiren piyasa aktörleri; gelişmekte olan ülkelerin piyasalarını ve para birimlerini negatif yönde etkilediler. Bu durumdan ülkemiz piyasaları ve para birimi de derinden etkilendi. Bu süreçte Euro’da Türk Lirası karşısında değerlenmeye devam ederek 3,66 seviyesinin dahi üzerine çıktı. Bu haftaya Amerikan Doları ile birlikte düşüş eğilimi ile giren Euro; 3,64 seviyesine kadar geriledi.

Bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde açıklanacak ekonomik verilere odaklanmış durumda olan yatırımcılar, bu seviyenin üzerinde söz konusu para birimlerine yatırım yapmayı kesmiş durumdalar. Ancak ekonomistlere göre bu durum geçici, zira FED’in faiz artırım kararı alması neredeyse kesin gibi ve faiz artırım kararı gelmesi durumunda Amerikan Doları’nın yönünü tekrar yukarıya çevirmesi bekleniyor.dolar euro dolar ve euro dolar ne olur euro ne olur dolar düşer mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?