Advert Advert Advert

"Dört Dörtlük Destek Eğitim Odaları" Kurulacak

-

Üstün zekalı olan veya öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenciler için TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği) tarafından "Dört Dörtlük Destek Eğitim Odaları" Kurulacak.

Üstün zekalı olan öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için TÜZDER, (Tüm Üstün Zekalılar Derneği) tarafından "Dört Dörtlük destek Eğitim Odaları) kurulacak. Öğrenciler bu odalarda eğitim görecek. 

Proje kapsamında ise ilerleyen ve geride kalmış olan öğrenciler haftalık ders saatlerinin yüzde 40'ında özel eğitim desteği alacaklar. Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü; Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi' nin destek verdiği bu projede bu sınıflarda öğrenme güçlüğü yaşayan ve üstün zekalı olan öğrenciler eğitim görecekler. 4-14 yaş grubunda olan öğrencilere sağlanan destek eğitimi olacaktır.

Eğitim Odaları Kimlere Faydalı Olacak?

Sarıyer' de 20 Devlet okulunda uygulanacak olan bu çalışma sırasında öğrenciler çeşitli eğitim öğretim aşamalarından geçecekler. Robot setleri, zeka oyunları ve bilim malzemeleriyle eğitim ve öğretim görecekler. Yapılan çalışma öncesi öğretmenlere hazırlık eğitimi verilecek. Eğitim sonrası uygun okullar belirlenip, laboratuvarlar kurulacak. 

Destek eğitim odasının açılmasının kanunen zorunlu olduğunu belirten TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun ailelerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini açıkladı. " Özel eğitim yönetmeliği kanununa göre zorunlu birşey, eğer sizin çocuğunuz öğrenme zorluğu yaşıyorsa, okulunuzun destek eğitim odası açtırma zorunluluğu vardır. Aileler rehberlik araştırma merkezlerinden raporlarını alarak okul müdürlerine başvuru yapabilirler. Çocuğunuzun destek eğitim odalarından faydalanması gerekiyorsa, okulun rehberlik birimi bu kararı vermiş olacak." dedi. 

1 Milyon Bütçe

Uyguama süresinin 1 yıl olduğunu söyleyen TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun bu uygulama süresinin maliyetinin de oldukça yüksek olduğunu ifade etti. Projenin yaklaşık 1 milyon civarında bütçesi olduğunu, "Türkiye genelinde bunun modelleme yolunda yaygın olmasını istiyoruz." şeklinde açıklama yaptı. 

 

tüzder eğitim eğitim odaları tüm üstün zekalılar derneği eğitime bütçe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!