Advert Advert Advert

Türkiye Genelinde Okul Öncesi Zorunlu Eğitime Başlanacak!

Türkiye Genelinde Okul Öncesi Zorunlu Eğitime Başlanacak!
Türkiye Genelinde Okul Öncesi Zorunlu Eğitime Başlanacak! -

Türkiye genelinde gelecek yıl okul öncesi zorunlu eğitim çalışmalarına hız verildi.

Türkiye' de gelecek yıl 54-66 aylık 1.2 milyon çocuk okul öncesi zorunlu eğitime başlanacak. Hükümetin Orta Vadeli Programı'nda bulunan zorunlu okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalar hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları, başka Ülkelerden zorunlu okul öncesi eğtiim programlarını inceledi. İnceleme sonunda Türkiye' de gelecek eğitim-öğretim döneminde başlayacak olan zorunlu okul öncesi eğitim 54-66 ay yaş grubunu kapsayacak. Buna göre okul öncesinde yüzde 67 olan okullaşma oranı 2019 yılına yüzde yüze çıkarılacak. 

Zorunlu okul öncesi eğitim için yeni bir müfredat hazırlama çalışması başlatıldı. Türkiye genelinde okul öncesi eğitimi alan çocuklara tek tip müfredat sistemi uygulanacak. Bu yeni modelde çocukların sosyal çevre ile kendilerinden yaşça büyük olan ve küçük olan çocuklarla iletişim gücünü kuvvetlendirecek etkinlik havuzu oluşturulacak. 

Akademisyenler Hazırlıyor

Yapılacak olan yeni müfredatı akademisyenler ve öğretmenler tarafından oluşturulan bir çalışma grubu oluşturuldu. Öğretmenler çocukların yaş gruplarına göre seçecekleri bireysel ve toplu etkinliklerle gerçekleştirilecek. Boyama, kesme kartları, öyküler, masallar ve şarkılarla daha zengin bir hale getirilen eğitim sistemi hazırlanacak. 

Mobil Okul 

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını engelleyen en büyük etken, bu yaş grubuna dahil olan çocukların taşımalı eğitim için küçük olmalarıydı. Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunun aşılması için harekete geçti. Coğrafi ve fiziki şartların uygun olmayan yerlerinde 336 çelik yapım konteyner mobil sınıf yapacak. Bu şekilde öğrencinin gidemediği yere öğretmen ve okul mobil olarak gidebilecektir. 

okul öncesi zorunlu eğitim okul öncesi eğitim okul öncesi eğitim zorunlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!