Ana SayfaEkonomiÜlkemize Gelen Turist Sayısı Düşüyor!

Ülkemize Gelen Turist Sayısı Düşüyor!

-

Geçtiğimiz ekim ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2 milyon 450 bin kişi olarak gerçekleşti. Bu yılın Ocak – Ekim dönemini kapsayan 10 aylık döneminde ise Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 22 milyon 700 bin kişi olarak açıklandı. Söz konusu rakamlarda geçen yıla göre büyük düşüş var.

Suriye’de yıllardır yaşanan iç savaş, Irak ve Suriye’yi tehdit eden IŞİD, ülkemizin on yıllardır mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğü PKK terör örgütünün varlığı, ülkemiz turizm sektörünün gelişmesine engel oluyor. Bunların üzerine 15 Temmuz’da yaşadığımız kanlı darbe girişimi de eklenince ülkemize gelen yabancı turist sayısı iyiden iyiye düştü. Turistlerin yabancı ülkelere giderken ilk sırada değerlendirdikleri “güvenlik” kriteri, bahse konu gelişmeler nedeniyle ülkemiz için sıkıntı oluşturdu.

2015 yılının ilk 10 ayında ülkemize gelen turist sayısı 30 milyon kişiyi aşmıştı; bu senenin aynı döneminde yüzde 30’dan fazla düşüş gösteren turist sayısı 22 milyon 700 bin rakamına kadar geriledi. Yine geçtiğimiz yılın ekim ayında 3 milyondan fazla yabancı turist ülkemizi ziyaret ederken; bu sene ekim ayında bu rakam da yüzde 25’in üzerinde geriledi ve ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 2 milyon 450 bin kişi ile sınırlı kaldı.

Rus Turistler Gelmeye Başladı!

Geçtiğimiz yıl Rusya ile aramızda yaşanan uçak krizinin ardından ülkemize gelen Rus turistlerde büyük oranda azalma yaşanmıştı. Bir anda neredeyse sıfırlanan Rus turistler, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlamasının ardından ülkemize gelmeye başladılar.

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısında ise durum iç açıcı değil. Almanya’dan gelen turist sayısı Ekim ayında yüzde 33, İngiltere’den gelen turist sayısı aynı ayda yüzde 35, Fransa’dan gelen turist sayısı ise yüzde 43 oranında azalma gösterdi. Uzakdoğu’dan geçtiğimiz yıllarda ülkemize adeta akın eden Japon turistlerde de kayıp büyük; yüzde 59!

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol