Ana Sayfa Gündem Bankalardan 10 Ayda Devasa Kâr!

Bankalardan 10 Ayda Devasa Kâr!

-

Ülkemiz bankacılık sektörü her sene büyüyerek yoluna devam ediyor. Bankalar hemen her sene, bir önceki seneye göre daha fazla kâr elde ediyorlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre 2016 yılının ilk 10 ayında ülkemiz bankacılık sektörü 32 milyar 70 milyon Türk Lirası Kâr rakamına ulaştı.

Bankaların büyüme rakamları kârlılıkla da sınırlı kalmıyor. Ülkemiz bankacılık sektörü her yıl kredi büyüklüğünü de mevduat büyüklüğünü de kârlılığını da rekor seviyede artırıyor.

BDDK tarafından açıklanan verilere göre ülkemiz bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü ekim ayı itibari ile 2 trilyon 581 milyar 462 milyon Türk Lirası düzeyine ulaştı. 2016 yılının ilk 10 ayında bankacılık sektörünün aktif toplamlarındaki gelişme meblağı 224 milyar 30 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. Yani henüz 2016 yılı tamamlanmadan bankaların aktif büyüklüğü geçen yıla göre yüzde 9,5 düzeyinde artış göstermiş oldu.

Krediler de Arttı Mevduat da!

Geçtiğimiz ekim ayında bankaların piyasaya sağladığı krediler toplamı 1 trilyon 635 milyar 769 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı. 2015 yılı sonuna göre yüzde 10’dan fazla artış gösteren kredi kullanımı, iç piyasadaki hareketliliğin bir göstergesi konumunda. 2016 yılı tamamlanmadan yaşanan yüzde 10’u aşkın artış, bankaların yüzünü güldürdü.

Halkımızın bankalardan çektiği kredi meblağının artması ile birlikte, bankalara yatırdığı mevduat tutarı da aynı dönemde artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın sonu baz alındığında yüzde 9,4 seviyesinde artış gösteren bankalardaki mevduatların toplamı; 1 trilyon 362 milyar 981 milyon Türk Lirası düzeyine yükseldi.

Bankaların kârı bu yılın ilk 10 aylık döneminde devasa bir artışa imza atarak tam yüzde 51 oranında yükseldi. Geçen yılın ilk 10 aylık döneminde bankaların kârı 21 milyar 234 milyon Türk Lirası iken, bahse konu artış ile bu senenin ilk 10 ayında 32 milyar 70 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,254BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler