Ana SayfaGündemTürkiye Otomotiv Sektörü 2017 Yılında Daralacak

Türkiye Otomotiv Sektörü 2017 Yılında Daralacak
T

-

Son yıllarda sürekli artan bir performansla gelişim gösteren ülkemiz otomotiv sektörünün gelecek yıl daralması bekleniyor. Özellikle döviz kurunun aşırı değerlenmesi ve yeni ÖTV uygulaması ile 2017 yılında otomotiv sektörünün derinden etkileneceği ön görülüyor.

Ülkemiz otomobil sektöründe ithal payı yüzde 76 seviyesinde. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminin ardından hızla yükselen Amerikan Doları ve Euro, otomotiv sektöründeki fiyatları yukarı çekmeye başladı. Fiyatlardaki artışın gelecek yıl itibari ile de devam etmesi bekleniyor.

Ülkemiz otomotiv sektöründe Türk Lirası’ndaki aşırı değer kaybı ve 25 Kasım itibari ile devreye giren yeni ÖTV uygulaması ile otomobil fiyatları artmaya başladı. Bahse konu etkenler nedeniyle otomotiv fiyatlarındaki artışın pazarı daraltacağı tahmin ediliyor. Bu yılın son iki ayından başlamak üzere özellikle lüks otomobillerde daralmanın başladığı ve gelecek yıl itibari ile tüm otomotiv sektörünün yüzde 4 düzeyinde daralma yaşayacağı ön görülüyor.

Müşteri Ucuz Araca Yönelecek!

25 Kasım itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemesi sonucu özellikle üst segment araçlara büyük zam geldi. Yeni vergi sistemi ile birlikte fiyatı 40 bin Türk Lirası’na kadar olan araçlara yönelik talebin ise artacağı tahmin ediliyor. Zira yeni ÖTV uygulaması sonrasında 40 bin Türk Lirası’na kadar satış fiyatı olan araçlar yeni vergi düzenlemesinden olumsuz yönde etkilenmedi.

Yeni yürürlüğe giren ÖTV uygulamasından 40 bin Türk Lirası ile 70 bin Türk Lirası aralığında değeri olan araçlar ise nispeten az etkilendi. 70 bin Türk Lirası üzerinde pahası olan araçların yeni ÖTV uygulaması ile 10 bin Türk Lirası ve üzerinde zamlanması nedeniyle tüketici talebinin özellikle bu segmente giren araçlarda yaşanacağı tahmin ediliyor. Müşterinin gelecek yıl 70 bin Türk Lirası’na kadar fatura değeri olan araçlara yöneleceği ön görülüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol