Altın Ons Başına Son 10 Ayın En Düşük Seviyesinde

0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimi piyasaları adeta allak bullak etti. Dolar 1 aydır aşırı değerlendi. Güçlü dolar karşısında ons fiyatı sürekli gerileyen altın, 10 ay öncesinin seviyesine geldi.

ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardında Amerikan Doları global çapta bütün para birimlerine karşı değerlenirken, özellikle gelişmekte olan ülkelerin varlıkları hızla değer kaybetti. Borsa İstanbul (BIST) ve Türk Lirası da bu durumdan muaf olmadı maalesef. Seçimin ardından geçen zaman diliminde Türk lirası dolar karşısında yüzde 15’den fazla değer kaybetti.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, ABD Başkanlık seçimlerinin ardından kamuoyuna yaptığı açıklamada yakın bir tarihte faiz artırımına gidilebileceğini açıkladı. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerindeki ve bahse konu ülkelerin varlıklarındaki kayıp miktarının daha da artmasına neden oldu. Ayrıca faiz geliri olmayan altın ve diğer değerli metallerin yatırımcıları Amerikan Doları’na yöneldi. Tüm bu gelişmelerin ardından Altının ons fiyatı bin 170 dolara kadar geriledi.

Uzmanlara Göre Düşüş Sürecek!

Dünyanın en ünlü altın traderları ve tahmincilerine göre altındaki düşüş sürecek. Zira ilk Fed toplantısında faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Olası faiz artırım kararı ile birlikte son günlerde bir nebze durulan Amerikan Doları’nda da yeni bir yükseliş dalgası olacağı ön görülüyor. Bu durumdan etkilenecek altın başta olmak üzere bütün değerli metallerin kayıplarını sürdüreceği tahminleri yapılıyor.

2017 yılı içerisinde altın fiyatının ons bazında 1100 dolara kadar gerilemesi beklenirken, bu durum altın yatırımcılarını da endişelendiriyor. Özellikle Türk halkının gözünde her daim “güvenli liman” olarak yer edinmiş olan altının tahtı sallantıda. Her ne kadar iç piyasada güçlü döviz kuru ile altının gram fiyatı gerilemese de uluslararası çapta altının fiyatının kısa vadede daha da gerilemesi bekleniyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın