Dolar 3,50 Barajını Yıktı Geçti, Euro 3,70’in Üzerinde!

0

Amerikan Doları ve Euro bir kez daha rekor kırdı. Haftalardır her günü yeni rekor kırarak kapatan dolar ve Euro, geçen hafta bir nebze olsun geri çekilmişti. Yeni hafta ile tekrar yükseliş trendine giren döviz kuru; öğleden sonraki siyasi gelişmelerin etkisi ile adeta şaha kalktı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından her geçen gün yeni rekor kıran Amerikan Doları Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları ardından rekorlarına yenilerini katmaya başladı.

Fed Başkanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamada “görece yakın tarihte” faiz artırımına gidilebileceği vurgulanmıştı. Bu açıklamanın ardından global çapta yükseliş trendini hızlandırarak devam ettiren Amerikan Doları geçtiğimiz hafta bir nebze geri çekilmeye başlamıştı.

Başkanlık Referandumu Dövizi Patlattı!

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklamada, anayasa çalışmalarının tamamlandığını ve haftaya meclis görüşmelerinin başlayacağını ifade ederek; meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içinde referanduma gidileceğini vurguladı. Başbakan Binali Yıldırım; “Yasa çok açık, Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir.” dedi.

Başbakan’ın bu açıklaması sırasında 3,45 seviyesinde olan Amerikan Doları bahse konu açıklamanın ardından adeta şahlanarak 3,50 lira barajını aştı. Hali hazırda da 3,50 Türk Lirası seviyesinde seyrediyor.

Amerikan Doları ile birlikte Euro’da bu açıklama sonrasında yükselişini rekor seviyeye çıkardı. Tarihi zirvesini bir kez daha yenileyen Euro’da günü 3,70 barajının üzerinde kapattı. Şu saat itibari ile (18:50) Euro kuru 3,7080 Türk Lirası seviyesinden işlem görüyor. Tarihi rekorların ekonomi çevreleri tarafından nasıl değerlendirileceği ve hükümetin ne tür önlemler alacağı ise merak konusu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın