Doların Aşırı Değerlenmesi Nedeniyle EKK Bir Kez Daha Toplanacak!

0

Haftalardır yükselişini kesmeyen başta Amerikan Doları olmak üzere yabancı para birimleri, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) bir kez daha toplanmasına ön açtı. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 18 Kasım’da toplanan EKK’nın bugün (2 Aralık) saat 17:00’de Çankaya Köşkü’nde bir kez daha toplanacağı açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının ardından hızla yükselişe geçen ve o günden sonra yönünü aşağıya çevirmeyen dolar dün itibari ile 3,50 barajını da aştı. Dolarla birlikte Euro da aşırı değerlendi ve 3,70’in üzerine tırmandı. Dövizin aşırı değerlenmesinin oluşturduğu baskı ile Borsa İstanbul (BIST) ise dün bin 450 puanlık düşüş yaşadı.

Tüm bu gelişmeler piyasalarda huzursuzluğa ve endişeli bir bekleyişe neden olurken hükümet bir kez daha harekete geçti. Bugün yapılacak toplantıya ekonomi ile ilgili bütün bakanların ve bürokratların katılması bekleniyor. Saat 17’de gerçekleştirilecek toplantıda; döviz kurları ve ekonomideki son gelişmelerin değerlendirileceği ve alınabilecek önlemlerin masaya yatırılacağı ifade ediliyor.

Dolar Bir Adım Geri Çekildi!

Dünü yeni bir rekorla kapatan Amerikan Doları 3,5050 seviyesine kadar tırmanmıştı. Bu sabah gelen haberle Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığı’nda toplanacağının duyulması üzerine dolar bir miktar geri çekildi. Saat 10.18 itibari ile Amerikan Doları yüzde 0,5 seviyesinde kayıpla 3,4860 seviyesine indi. Euro’daki kayıp daha sınırlı olurken; yüzde 0,35 düzeyinde azalan Euro hali hazırda 3,7250 noktasından işlem görmekte.

EKK toplantısından çıkacak sonuca göre dövizin yönünün belirleneceği düşünülürken, orta ve uzun vadede dövizin geri çekilmesi ön görülmüyor. Özellikle 13 -14 Aralık’ta yapılacak Fed toplantısından faiz artırım kararı çıkmasını bekleyen uzmanlara göre bahse konu karar çıkması durumunda dolar kurunun çok daha yukarılara çıkabileceği ifade ediliyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın