Dolar 3,58 Oldu! Döviz Nereye Gidiyor?

0

Türk Lirası hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Global çapta değerlenen Amerikan Doları, ülkemizde neredeyse iki kat hızla yukarı doğru ilerliyor. Düne 3,45 noktasından giren dolar şu dakika itibari ile (14:14) 3,59 lirayı zorluyor. (3. Kez Güncellendi!)

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminden beri dolar hız kesmeden artışına devam ediyor. Küresel bazda gelişmekte olan ülke piyasalarını baskı altına alan dolar, bahse konu ülkeler karşısında her gün yeni rekor kırıyor. Türk Lirası ise bu süreçte en çok değer kaybeden para birimi oldu. Bütün gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine oranla neredeyse 2 kata varan oranlarda değer kaybeden Türk Lirası negatif ayrıştı.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı sadece Amerikan Doları karşısında değil, hemen hemen bütün para birimleri karşısında kendisini gösteriyor. Euro 2 günde 15 kuruşa yakın artış göstererek 3,81 Türk Lirası düzeyine yükseldi.

EKK Haberi de Çare Olmadı!

Amerikan Doları başta olmak üzere bütün para birimlerine karşı değer kaybeden Türk Lirası, bütün önlemlere karşı kayıplarını telafi edemiyor. Dövizdeki anormal değer artışını görüşmek ve ekonomik tedbirleri masaya yatırmak adına bu akşam Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacağı belirtilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) toplanma haberi de dövizdeki artışı frenleyemedi.

Bugüne 3,50 seviyesinden giriş yapan Amerikan Doları önce 3,48’e doğru geriledi ve hemen ardından 10 kuruşluk bir artış kaydetti. Hali hazırda 3,58 seviyesinden işlem gören dolar için tarihi zirveler her geçen gün yenileniyor. Euro’da da durum farklı değil. Güne 3,72 seviyelerinden başlayan Euro şu anda serbest piyasada 3,81 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasalar doların ve Euro’nun gidişatı hakkında pozitif değerlendirmeden uzak durmakta. Ekonominin aktörleri dövizdeki artışın geçici değil kalıcı olduğu ve yönün yukarı doğru devam edeceği konusunda neredeyse hemfikir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın