Ana SayfaEkonomiSabancı Holding Kârlılığını Artırmaya Devam Ediyor!

Sabancı Holding Kârlılığını Artırmaya Devam Ediyor!
S

-

Ülkemizin en önemli kuruluşlarından olan Sabancı Holding; cirosunu ve kârlılığını artırarak yoluna devam ediyor. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul tarafından yapılan açıklamaya göre Sabancı Holding 2016 yılında cirosunu yüzde 25, kârını ise yüzde 12 oranında artırdı.

Sabancı Holding’in cirosunda meydana gelen yüzde 25’lik artış sonrası holdingin cirosu 20 milyar 400 milyon Türk Lirası’ndan 25 milyar 500 milyon Türk Lirası seviyesine çıktı. Aynı dönemde holdingin kârlılığında meydana gelen yüzde 12 kâr artışı ile1 milyar 900 milyon Türk Lirası kâr seviyesine ulaşıldı.

2017 Pek Parlak Bir Yıl Olmayacak!

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul 2017 bütçesi için çalışmalarını, ekonomideki büyümenin yüzde 3 ila 3,5 seviyesinde gerçekleşmesini ön görerek yaptıklarını belirtti. Kurtul, bununla birlikte fonlama maliyetlerinin şirket bilançolarına bir miktar olumsuz etkisi olabileceğini ve bunu da göz önünde bulundurduklarını vurguladı.

Sabancı Holding’in perakende mağazacılık alanındaki kuruluşu Carrefoursa’dan çıkma planları olmadığının altını çizen Kurtul, bunun medyadaki spekülasyonlardan kaynaklandığını ve aslı -astarı olmadığını ifade etti. Zafer Kurtul ayrıca; Enerjisa da halka arz çalışmalarının da devam ettiğini açıkladı.

2016 yılının ilk iki çeyreğinin hem global çapta hem de ülkemiz açısından verimli geçtiğini ancak 3. çeyrekten itibaren durumun değişmeye başladığını vurgulayan Kurtul, 2016 yılının ilk dokuz ayında Sabancı Holding olarak 3 milyar Türk Lirası meblağında yatırım yaptıklarını ifade etti. Gelecek yılın iç ve dış kaynaklı risklerden dolayı daha zor geçeceğini belirten Kurtul; “ABD’de enflasyonun ve faizlerin artacağı yönündeki beklentiler, doların daha kuvvetli olması gibi gelişmeler; bu da tabi ülkemizde önümüzdeki yıl büyümenin biraz daha zor olacağını gösteriyor. Biz bütçemizde yüzde 3 – 3,5 gibi bir hedef aldık. Enflasyonun aşırı değerli kur nedeniyle biraz daha yükseleceğini ve yüzde 8 – 9 arası olacağını düşünüyoruz.” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol