Advert Advert Advert

Dolar, Altın, Euro, Borsa: Haftalık Değerlendirme (28 Kasım - 2 Aralık)

Dolar, Altın, Euro, Borsa: Haftalık Değerlendirme (28 Kasım - 2 Aralık)
Dolar, Altın, Euro, Borsa: Haftalık Değerlendirme (28 Kasım - 2 Aralık) -

8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve Hillary Clinton’ın favori olarak girdiği Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından Amerikan Doları’nın girdiği yükseliş trendi aynı hızla devam ediyor.

8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve Hillary Clinton’ın favori olarak girdiği Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından Amerikan Doları’nın girdiği yükseliş trendi aynı hızla devam ediyor. Dolar bu haftayı da yükselişle kapattı.

Başkanlık seçimlerinin kampanya döneminde de, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’i “güvercin” tutumu nedeniyle eleştiren Donald Trump, başkanlık seçimini kazanmasının ardından da benzeri açıklamalara devam etti. Kampanya döneminde ayrıca halkın üzerindeki vergi yükünü azaltacağını ve yatırımlara hız vereceğini söyleyen Donald Trump’ın etkisi ile Amerikan Doları yükselişine güçlü şekilde devam etti.

Gerek Donald Trump’ın seçilmesi gerekse Fed Başkanı Janet Yellen’ın yaptığı açıklama ile Aralık ayında faiz artırımını işaret etmesi dövizin Türk Lirası karşısındaki değerlenmesini körükledi. Bu hafta başında OPEC ülkelerinin Viyana’da yaptıkları toplantıdan petrol üretiminin kısıtlanması yönünde bir görüş birliğine varılması beklenmiyordu. Buna rağmen bahse konu toplantıdan anlaşma sağlandığı haberi gelince dolar bir kez daha şahlandı.

Dolar ve Euro Haftanın En Çok Kazandıranı!

28 Kasım - 2 Aralık haftasında Euro en çok değer kazanan yabancı para birimi oldu. Haftalık bazda yüzde 2,66 oranında değer kazanan Euro 3,77 liraya çıktı. Amerikan doları hafta bazında yüzde 2,40'lık artış kaydederek haftayı 3,54 liradan tamamladı.

24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0,76 yükselişle 133,20 liraya çıktı. Çeyrek altının satış fiyatı ise 219 Türk Lirası’na kadar yükseldi. Altının ons fiyatı bin 170 dolar seviyesinde seyretmesine rağmen aşırı değerli dolar kuru altın fiyatlarını yukarı çekiyor.

Borsa İstanbul (BIST) ise haftalık bazda geçtiğimiz haftaya göre yüzde 1,31 değer kaybetti. BIST 100 endeksi, hafta içinde 71.792,96 - 75.332,99 puan aralığında gidip geldikten sonra; haftayı 73.394,94 puandan tamamladı.

borsa altın dolar euro bu hafta ne kazandırdı altın ne olur dolar ne olur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası