Advert Advert Advert

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Zimmet Maddesi Gevşetiliyor

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Zimmet Maddesi Gevşetiliyor
Cumhurbaşkanı Açıkladı: Zimmet Maddesi Gevşetiliyor -

Gelir düzeyinin kişilerin giderleri için yeterli olmaması, ani çıkan nakit para ihtiyaçları gibi durumlarda kişiler, kredi çekmek zorunda kalıyor. Bankalar da müşterilerine kredi verebilmek için çeşitli yöntemler, kampanyalar uyguluyor. Fakat bankaların müşterilerine kredi verirken çekingen davranmalarına, zimmet maddesi neden oluyor. İşte bu soruna çözüm geldi, detaylar haberimizde...

Son dönemlerde para piyasalarında meydana gelen dalgalanmalar, bankaların kredi verme konusunda çekingen davranmalarına neden oldu. Bu çekingenliğe bir gerekçe olarak birçok banka, batık, geri ödenmeyen krediler için uygulanan zimmet maddesini gösteriyor. Bu durumdan rahatsız olan hükümet, bu geri ödenmeyen veya batık durumdaki kredilerde uygulanan zimmet maddesinin değişmesi için çalışma başlattı.

Rahatlatıcı Düzenlemeler Getirilecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve ekonomi kurmaylarının kendi aralarında gerçekleştirdikleri toplantılar içerisinde zimmet maddesinin değiştirilmesi, gevşetilmesi konusu masaya yatırıldı. Bankaların son dönemde yaşananların ardından “Fetö'cü şirket” tedirginliği yaşamaları ve bu nedenle frene basmalarına karşın hükümet rahatlatıcı adımlar atmaya başladı.

Sorunlu krediler, batık veya geri ödenmeyen kredilerden bankacıların sorumlu tutulması nedeni ile bankacılar, kredi verirken çekingen davranıyor. Bu çekingenliğin en büyük nedenini uygulanan zimmet maddesi oluşturuyor. Bunun farkında olan hükümet, bankalar üzerindeki bu tedirginliği ortadan kaldırmak için rahatlatıcı anlamda düzenlemeler için düğmeye bastı.

Cumhurbaşkanı “Değiştirin” Dedi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zimmet maddesine ilişkin değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İlerleyen günlerde meclise gelmesi beklenen bu değişiklikle beraber, zimmet maddesi yeniden düzenlenecek. Yeni düzenleme ile birlikte zimmet maddesinin ekonomik açıdan dalgalanmalı dönemler içinde uygulanmamasına yönelik bir düzenleme getirileceği düşünülüyor.

Meclise geldikten sonra, düzenleme gerçekleşirse zimmet maddesi ya dalgalanma dönemlerinde uygulamadan kalkacak veya 2 yıl süre ile geçici olarak ertelenmesine karar verilecek.

 

para piyasaları Fetö'cü şirket Ekonomi Koordinasyon Kurulu zimmet maddesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası