Ana SayfaEkonomiCumhurbaşkanı Açıkladı: Zimmet Maddesi Gevşetiliyor

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Zimmet Maddesi Gevşetiliyor

-

Son dönemlerde para piyasalarında meydana gelen dalgalanmalar, bankaların kredi verme konusunda çekingen davranmalarına neden oldu. Bu çekingenliğe bir gerekçe olarak birçok banka, batık, geri ödenmeyen krediler için uygulanan zimmet maddesini gösteriyor. Bu durumdan rahatsız olan hükümet, bu geri ödenmeyen veya batık durumdaki kredilerde uygulanan zimmet maddesinin değişmesi için çalışma başlattı.

Rahatlatıcı Düzenlemeler Getirilecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve ekonomi kurmaylarının kendi aralarında gerçekleştirdikleri toplantılar içerisinde zimmet maddesinin değiştirilmesi, gevşetilmesi konusu masaya yatırıldı. Bankaların son dönemde yaşananların ardından “Fetö’cü şirket” tedirginliği yaşamaları ve bu nedenle frene basmalarına karşın hükümet rahatlatıcı adımlar atmaya başladı.

Sorunlu krediler, batık veya geri ödenmeyen kredilerden bankacıların sorumlu tutulması nedeni ile bankacılar, kredi verirken çekingen davranıyor. Bu çekingenliğin en büyük nedenini uygulanan zimmet maddesi oluşturuyor. Bunun farkında olan hükümet, bankalar üzerindeki bu tedirginliği ortadan kaldırmak için rahatlatıcı anlamda düzenlemeler için düğmeye bastı.

Cumhurbaşkanı “Değiştirin” Dedi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zimmet maddesine ilişkin değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İlerleyen günlerde meclise gelmesi beklenen bu değişiklikle beraber, zimmet maddesi yeniden düzenlenecek. Yeni düzenleme ile birlikte zimmet maddesinin ekonomik açıdan dalgalanmalı dönemler içinde uygulanmamasına yönelik bir düzenleme getirileceği düşünülüyor.

Meclise geldikten sonra, düzenleme gerçekleşirse zimmet maddesi ya dalgalanma dönemlerinde uygulamadan kalkacak veya 2 yıl süre ile geçici olarak ertelenmesine karar verilecek.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler