İtalyanların Referandumu da Dolara Yaradı!

0

İtalya’da dün yapılan referandumda “hayır” oyu çıktı. Başbakan Matteo Renzi kampanya süresi boyunca güçlü şekilde  “evet” verilmesini halka telkin etmişti. Ancak evet oyları ancak yüzde 40 seviyesinde kaldı. Başbakan Renzi’nin bu sonuçların ardından görevi bırakacağını açıklaması ile Euro ve altın geriledi, ancak neredeyse her durumdan olumlu etkilenen dolar yine yükseliyor.

Dün Türkiye saati ile 9’da başlayan referandum oylaması, ülkedeki yüksek yargının yetkilerini içeren bir paketi kapsıyordu. Referandumun kampanya süresi boyunca Başbakan Renzi güçlü şekilde “evet” verilmesi yönünde çalışmalarını sürdürmüştü. Muhalefet liderleri ise “hayır” vererek ülkedeki güçler ayrılığının korunmasının sağlanması gerektiğini ifade etmişlerdi.

Euro Çakıldı!

Seçim öncesinde anketlerde evet ve hayır oylarının kafa kafaya olduğu görülüyordu, ancak seçim sonuçları pek de beklendiği gibi olmadı. Halkın yüzde 60’a yakını referandumda “hayır” oyu kullanırken, bu durum aynı zamanda Başbakan Matteo Renzi’yi de zor durumda bıraktı. Zira Başbakan Renzi; kampanya döneminde yaptığı açıklamalarda, referandumdan hayır çıkması durumunda istifa edeceğini söylemişti.

Referandumdan hayır çıkmasının ardından Başbakan Matteo Renzi’nin verdiği sözde durması bekleniyor. Zaten muhalefet liderleri de başta eski Başbakan Silvio Belusconi olmak üzere istifa çağrıları yapmaya başladılar bile.

Başbakan Matteo Renzi’nin istifa edecek olması ile birlikte Euro düşmeye başladı. Zira İtalya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük 3. ekonomi konumunda bulunuyor. Euro ile birlikte altının ons fiyatında da bir miktar gerileme gözlemlenirken, bu 2 yatırım aracından çıkan yatırımcılar yine dolara yöneldi. Hemen her durumdan güçlenerek çıkan Amerikan Doları, yine artmaya başladı. Yüzde 0,5 düzeyinde yükselen Amerikan Doları, hali hazırda 3,54 seviyesini zorluyor. Euro ise yüzde 1’e yakın düşüşle 3,73 seviyesine gerilemiş durumda. Altının onsu ise yüzde 0,05’lik kısmi bir düşüş ile bin 177 dolara geriledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın