Ana SayfaEkonomiTürk Lirası’na Destek Sürüyor: Artık Hac ve Umre de TL ile!

Türk Lirası’na Destek Sürüyor: Artık Hac ve Umre de TL ile!
T

-

Kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerinde yabancı paranın kullanılmasının yasaklanması ile başlayan süreç devam ediyor. Dövizin özellikle son 2 ayda aşırı değerlenmesi sonucunda başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bir çok devlet adamı tarafından Türk Lirası’na destek verilmesi çağrıları yapılmıştı. Bu çağrılara pek çok kurumdan olumlu geri dönüş sağlandı.

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul (BIST) Yönetimi tarafından yapılan açıklamada zorunlu karşılık hesaplarında Türk Lirası’na geçiş yapıldığı vurgulanmıştı. Bununla birlikte ihtiyaç devam ettiği sürece Türk Lirası’nda kalınmaya da devam edileceğinin altı çizilmişti. Hemen ardından Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’ndan gelen açıklamada TMSF’nin de bundan sonra yapacağı satışlarda ve ihalelerde yabancı para kullanmayacağı ve bütün işlemlerinde Türk Lirası’nı tercih edeceği belirtilmişti. Kurumlardan ardı ardına gelen açıklamalara bir yenisi daha eklendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı da Türk Lirası’na Destek Verdi!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada; “Başkanlığımız Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamlamıştır. Buna göre Başkanlığımız 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir.” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılan bu açıklama hem ekonomi çevrelerince hem de dini görevlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türk Lirası’na destek kararı gibi, sabah saatlerinde yapılan açıklama ile İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) de hesaplarındaki mevduatı Türk Lirası’na çevirdiğini açıklamıştı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından yapılan açıklamada; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk halkına yaptığı yastık altındaki dövizi altına veya TL’ye çevirme çağrısını gönülden destekliyoruz. Bu çerçevede biz de İHKİB olarak, karşılık ayrılan hesaplarımızdaki döviz varlıklarımızı TL’ye çevirme kararı aldık. Bu sabah işlemlerimizi gerçekleştirdik.” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol