Ana SayfaEkonomiEmeklileri Sevindirecek Haber: 80 Bin Emekliye Toplam 3 Milyar Dağıtılacak

Emeklileri Sevindirecek Haber: 80 Bin Emekliye Toplam 3 Milyar Dağıtılacak
E

-

30 yıldan fazla çalışmış olup, 30 yıl üzerinden ikramiye alan emeklilerle ilgili yapılacak düzenleme için hükümet çalışmalara başladı. Yapılacak olan yeni düzenlemeyle 80 bin emekliye toplam 3 milyar lira dağıtılacak.

Yeni yıla yaklaşırken, hükümet memur emeklilerinin maruz kaldığı bir haksızlığı telafi etmek için kolları sıvadı. 30 yıldan fazla çalışmış olup, 30 yıl üzerinden ikramiye alan emekliler için yeni bir düzenleme yapılacak. Düzenleme “torba” tasarıyla birlikte meclisten geçirilecek. Bu düzenlemeyle birlikte 80 bin emekliye toplam 3 milyar liralık ikramiye dağıtılacak.  Hükümet daha önce bu durumu düzeltmek için mecliste bir girişimde bulunmuştu fakat düzenlemenin yasa haline gelmesi uzun süreceği için, aciliyeti olan düzenlemeler için hazırlanan “torba” tasarıya dahil edildi. Bu düzenlemenin hazırlanması için gereken çalışmalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütüldü.

Yapılacak olan düzenleme, 7 Ocak 2015 öncesinde emekli olmuş ve 30 yıldan fazla çalıştığı halde 30 yıl üzerinden ikramiye alan memur emeklilerini kapsayacak. Düzenleme sayesinde ikramiye alacak olan 80 bin emekli olduğu ve toplamda 3 milyar lira dağıtılacağı açıklandı. Emeklilerin alacağı ikramiyeler memurun derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmamasına göre 500 lira ile 10 bin lira arasında olacak.

Memur ikramiyelerindeki 30 yıl üst sınırı Anayasa Mahkemesi’nin 7 Ocak 2015 tarihli kararıyla iptal edildi. Bu yüzden 7 Ocak 2015’ten önce emekli olan ve 30 yıldan fazla hizmet süresi olduğu halde 30 yıl üzerinden ikramiye alan emekliler SGK’yı mahkemeye verdi. Yapılacak olan düzenlemeyle emeklilerin bu zararının telafi edilmesi hedefleniyor.

Düzenleme meclisten geçtikten sonra başvuru olmaksızın ikramiye ödemeleri yapılacak fakat geçmiş yılların faizi ödenmeyecek. Emeklilerin maaşlarını aldığı banka hesaplarına otomatik olarak ikramiye farkları ödenecek. Emekli olan kişi hayatını kaybettiyse, geride kalan hak sahipleri ödemeyi alacak.

 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol