Kredinizin Dosya Masraflarını Geri Alabilirsiniz

0

Dosya Masraflarını Geri Alabilmek Mümkün

Bankaların kredi kullanan müşterilerinden aldığı bazı masrafları Tüketici Hakem Heyeti haksız şart olarak görmektedir ve söz konusu masrafların hukuki yollar ile alınmasını sağlamaktadır. Tüketici Hakem Heyeti söz konusu masrafları tüketici ile istişare edilmeden sözleşmeye dahil edildiğine dayanarak dürüstlük kurallarına aykırı görmektedir. Bu yüzden kredi kullanmış olan kişilere dosya masraflarını geri alma fırsatı sunmaktadır.

Fakat kredi masrafı konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Bu konuda banka tarafından alınan tüm ücretlerin dosya masrafı kalemine girmediğidir. Banka tarafından alınan ipotek ücreti, sigorta ücretleri, ekspertiz ücreti gibi ücretler dosya masrafı kalemi içerisinde yer almamaktadır. Dosya masraflarının genel olarak bankaların kasasına doğrudan giren faiz dışı paralar olarak tanımlanmak mümkündür. Dolayısıyla kredi tahsis ücreti gibi ücretleri almak mümkünken ipotek, ekspertiz vb. ücretleri iade alamazsınız.

2014 Ekim ayından önce aldığınız kredilerin dosya masraflarınızı 4077 sayılı Tüketici Kanunu gereği hukuki yollarla geri alabilirsiniz. Söz konusu dosya masraflarını geri almak için öncelikle sizden alınan dosya masraflarını belgelemeniz gerekir. Daha sonra ilk olarak dosya masraflarını belgeleyen belge ve dilekçeyle kredi kullandığınız bankaya başvurabilirsiniz. Bankanız olumlu cevap vermediği taktirde bir dilekçe ve alınan dosya masraflarını gösteren belge ile Kaymakamlık ve Valilik binalarında bulunan Tüketici Hakem Heyetini başvurmanız gerekir. Sizden alınan kredi masrafları 2014 Ekim ayından önce alınmışsa söz konusu dava lehinize sonuçlanacaktır.

2014 Ekim ayı itibari ile kredinin %5’i olmak şartı ile bankaların kredi masrafı alması yasal bir zemine oturtulmuştur. Dolayısıyla 2014 Ekim ayından sonra alınan dosya masraflarını geri almak nerdeyse imkansızdır. Fakat banka tarafından alınan dosya masrafı kredi miktarının %5’ini geçiyorsa dosya masrafını almak mümkün olabilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın