Benzin 5 Lirayı Geçti: 3 Gün Önceden Haber Verdiğimiz Benzin Zammı Geldi!

0

Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 15 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldı. 3 gün önce https://www.bankaciyim.net/haber/6511/benzine-ve-motorine-yeni-zam-kapida.html haberimizde gelmesinin an meselesi olduğunu belirttiğimiz zam bu gece geldi. Yeni zam sonrasında benzinin litre fiyatı 5 lirayı geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin yapıldığı ekim ayı başından beri piyasalar bir türlü toparlanamıyor. Seçimlerden Donald Trump’ın başkan olarak çıkmasının ardından Amerikan Doları hızla yükseliş trendine girdi. 3 lira seviyelerinden 3,55 lira seviyesine kadar tırmanan Amerikan Doları bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini derinden sarstı. Zira Türkiye bir çok konuda ithalata bağımlı durumda ve ithalat da dünyada rezerv para birimi olarak kullanılan dolar üzerinden yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde toplanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC, “petrol üretiminin kısıtlanması” kararı almıştı. Global ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılından beri böyle bir karar alamayan birlik üyesi ülkelerin aldığı bu karar sonrasında petrolün varil fiyatı 10 dolar arttı. Hem dövizdeki aşırı değerlenme hem de petrol üretiminin kısıtlanması kararı ülkemizdeki akaryakıta zam olarak yansıdı.

2 Ayda 3. Zam!

Bu zamla birlikte akaryakıta son iki ayda 3. kez zam yapan akaryakıt dağıtım şirketleri, en son 22 Kasım Salı günü benzinin litre fiyatına 16 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 11 kuruş zam yapmıştı.

Ankara’da ortalama 4,97 liradan satılan benzinin litre fiyatı yeni zam sonrasında 5,12 liraya yükseldi. İstanbul’da 4,92 liradan satılan benzin, 15 kuruşluk zammın ardında 5,07 liraya çıktı. İzmir’de ise benzinin litre fiyatı ortalama 4,94 liradan 5,09 liraya çıktı.

Motorinin litre fiyatı başkent Ankara’da 4,32 liradan 4,48 liraya çıkarken; İstanbul’da 4,27 liradan 4,43 liraya, İzmir’de ise 4,30 liradan 4,46 liraya yükseldi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın