Mehmet Şimşek: Doğu ve Güneydoğu Yeni Büyüme Motoru Olacak!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerine Meclis’te yaptığı konuşmada; Doğu ve Güneydoğu’nun hükümet için ayrı bir önemi olduğuna değinerek, önümüzdeki yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ülkemizin “yeni büyüme motoru” konumunda olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerini kapsayan yatırım teşviklerini öncülediklerini ve bölgeye yatırım yapan her girişimciye adeta devlet imkanlarını seferber ettiklerini belirtti.

Batıyla Arayı Kapatacak!

Nispeten az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırmak, istihdam, üretim ve ihracatı artırmak için “Cazibe Merkezleri Programı’nı” başlattıklarını ifade eden Başkana Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde başlattığımız büyük yatırım hamlesiyle özel sektörle birlikte, dile kolay, dört yılda 140 milyar liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz. Altyapıdan sağlığa, ulaşımdan tarıma, hayvancılığa, iletişimden spora pek çok alanda yapacağımız yatırımlarla bu bölgelerimizin çehresini değiştireceğiz. Stratejik sektörlerde yüksek teknoloji transferine dayalı yerli üretimin geliştirilmesini kamu alımları yoluyla destekliyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Türkiye’nin yeni büyüme motoru olacak. Kamu maliyesi reformu çerçevesinde öncelikli dönüşüm programlarımdan Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı’nı uygulamaya koyacağız. Nasıl ki Türkiye Avrupa’yla arayı kapatıyorsa Doğu ve Güneydoğu da batıyla arayı kapatmaya devam edecektir.” dedi.

Ak Parti hükümetinin göreve geldiği 2002 yılında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok ilinde üniversite bulunmadığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; bölge ve ülke çapında üniversitesiz il bırakılmadığını vurguladı. 81 ilin tamamına üniversite açıldığını ifade eden Şimşek; 2002 yılından bu yana 14 yılda yarım milyondan fazla öğretmen atandığını ve 270 bin yeni dersliğin yapımının tamamlandığını söyledi. Bu yatırımların gelecek yıllarda da devam edeceğini söyleyen Mehmet Şimşek, 2017 bütçesinin başlı başına bir yatırım bütçesi olduğuna vurgu yaparak; hükümetin ana odağının hizmet ve insan olduğunu ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın