Ana SayfaEkonomiMehmet Şimşek: Doğu ve Güneydoğu Yeni Büyüme Motoru Olacak!

Mehmet Şimşek: Doğu ve Güneydoğu Yeni Büyüme Motoru Olacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerine Meclis’te yaptığı konuşmada; Doğu ve Güneydoğu’nun hükümet için ayrı bir önemi olduğuna değinerek, önümüzdeki yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ülkemizin “yeni büyüme motoru” konumunda olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerini kapsayan yatırım teşviklerini öncülediklerini ve bölgeye yatırım yapan her girişimciye adeta devlet imkanlarını seferber ettiklerini belirtti.

Batıyla Arayı Kapatacak!

Nispeten az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırmak, istihdam, üretim ve ihracatı artırmak için “Cazibe Merkezleri Programı’nı” başlattıklarını ifade eden Başkana Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde başlattığımız büyük yatırım hamlesiyle özel sektörle birlikte, dile kolay, dört yılda 140 milyar liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz. Altyapıdan sağlığa, ulaşımdan tarıma, hayvancılığa, iletişimden spora pek çok alanda yapacağımız yatırımlarla bu bölgelerimizin çehresini değiştireceğiz. Stratejik sektörlerde yüksek teknoloji transferine dayalı yerli üretimin geliştirilmesini kamu alımları yoluyla destekliyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Türkiye’nin yeni büyüme motoru olacak. Kamu maliyesi reformu çerçevesinde öncelikli dönüşüm programlarımdan Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı’nı uygulamaya koyacağız. Nasıl ki Türkiye Avrupa’yla arayı kapatıyorsa Doğu ve Güneydoğu da batıyla arayı kapatmaya devam edecektir.” dedi.

Ak Parti hükümetinin göreve geldiği 2002 yılında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok ilinde üniversite bulunmadığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; bölge ve ülke çapında üniversitesiz il bırakılmadığını vurguladı. 81 ilin tamamına üniversite açıldığını ifade eden Şimşek; 2002 yılından bu yana 14 yılda yarım milyondan fazla öğretmen atandığını ve 270 bin yeni dersliğin yapımının tamamlandığını söyledi. Bu yatırımların gelecek yıllarda da devam edeceğini söyleyen Mehmet Şimşek, 2017 bütçesinin başlı başına bir yatırım bütçesi olduğuna vurgu yaparak; hükümetin ana odağının hizmet ve insan olduğunu ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...