Dolar 3.53 İle Güne Başladı

0

Doların küresel olarak yükselişi ve iç risklerden dolayı oluşan pozitif algıdaki bozulma sebebiyle dolar geçen hafta 3.60 TL’ye ulaşarak rekor kırmıştı.

Dolar dün 3.5375/3.5390 TL seviyesinde kapanışı yaparken, bugün 3.5330/3.5375 seviyesiyle güne başlangıç yaptı.

Sepet kura göre dün sabah 3.6618/3.6637 civarında seyreden TL, bugün sabah saatlerinde 3.6617/3.6661 seviyesinde açılışı yaptı. Euro bugün 3.7948/3.7993 seviyesinde işlem görüyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun Cuma günü yapılmış olan toplantısından çıkacak olan kararlar merakla takip ediliyor.

Bankacılık, iş piyasası ve reel sektöre yönelik bazı önlemler almayı planlayan EKK, bu önlemlerin Pazartesi günü kamuoyuna açıklanacağını bildirdi. TL’nin hızlı düşüşünü takiben, piyasalar Cuma günü Çankaya Köşkü’nde Başbakan tarafından düzenlenen EKK toplantısında alınan kararları bekliyor. Kararların Perşembe günü kamuoyuyla paylaşılacağı belirtiliyor.

Euro değeri yatay seyirde devam ederken, Asya borsalarında İtalya’daki anayasa reformu için yapılan referandumun sonucunda “hayır” oyu çıkması ve ABD’den güçlü ekonomik verilerin gelişi sonucunda son 2 hafta içindeki en yüksek artış yaşandı.

Kasım ayı içerisinde ABD’nin hizmet sektörü faaliyet verileri yıl içindeki en yüksek seviyeye tırmandı. Bununla birlikte üretimin artması işsizlik oranlarını da olumlu yönde etkiledi.

ABD’de bu tarz ekonomik gelişmeler yaşanırken, işlemciler CME Group FedWatch verilerinden yola çıkarak %93 ihtimalle haftaya yapılacak olan Fed toplantısından 0.25 ve 0.50-0.75 baz puan arasında faiz artışı çıkacağını tahmin ediyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın