2017’de Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

2017’de Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

2017 yılı yaklaşırken emekliler maaşlarına yapılacak olan zammı merakla bekliyor. SSK ve Bağkur emekli maaşlarına 2017 Ocak ayından itibaren yıllık enflasyon oranına bağlı olarak %3.73 zam yapılacağı tahmin ediliyor.2017 yılı yaklaşırken emekliler maaşlarına yapılacak olan zammı merakla bekliyor. SSK ve Bağkur emekli maaşlarına 2017 Ocak ayından itibaren yıllık enflasyon oranına bağlı olarak %3.73 zam yapılacağı tahmin ediliyor.

Yeni yılla birlikte emeklileri üç tane güzel haber bekliyor.

1. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bankalarla beraber çalışmalarına devam ederek toplamda 11.6 milyon emekliye banka promosyonu ödeme hazırlıkları yapıyor.

Hükümet yetkilileri yakın zaman içinde hazırlıkları bitirip emeklilere promosyonlarını ödemeyi amaçlıyor.  

Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuyla ilgili açıklama yaparak, Bakan Müezzinoğlu’nun bankalarla olan görüşmelerine devam ettiğini ve yakın zamanda bu çalışmaların tamamlanarak emeklilere promosyon ödemelerinin yapılacağını ümit ettiğini söyledi.

2. Çalışanların daha fazla emekli maaşı alabilmesini sağlayacak olan düzenleme meclisten geçti.

Emekli maaşının miktarını önemli ölçüde belirleyen prime esas kazançta üst sınır yükseltildi. TBMM’de onaylanan düzenlemeyle birlikte önceden günlük olarak asgari ücretin 6.5 katı olarak hesaplanan prime esas kazanç sınırı artık asgari ücretin 7.5 katı olarak belirlenecek.

Mevcut durumda çalışanlar için en fazla brüt asgari maaşın 6.5 katı olan 10.705 lira üzerinden prim hesaplanıyor. Çalışanın maaşı daha yüksek olsa bile bu sınırın üstüne çıkılamıyor. TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemeyle birlikte bu sınır asgari ücretin 7.5 katına çıkartılmış olacak. Böylece çalışanların emekli olduklarında alacakları maaş yaklaşık olarak %15 yükselmiş olacak.

3. 30 yıldan fazla hizmet süresi olan emekli memurlara toplu ikramiye dağıtılacak.

30 yıldan fazla çalışmış olduğu halde 30 yıl üzerinden ikramiye alan emeklilere, 30 yıldan sonraki çalıştıkları her yıl için fazladan ikramiye ödenecek.

Torba tasarıyla birlikte meclise sunulacak olan düzenleme onaylandıktan hemen sonra ödemelere başlanacak.emekli maaş zam ikramiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?