Avrasya Tüneli Açılışına Sadece Günler Kaldı!

0

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarını denizin altından birleştirecek olan Avrasya Tüneli’nin açılışı 20 Aralık’ta yapılacak. Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirerek büyük ölçüde yakıt tasarrufu oluşturacak olan Avrasya Tüneli’nden günde 130 bin araç geçeceği tahmin ediliyor.

İstanbul Boğazı’ndan denizaltı geçişi sağlayan Marmaray’dan sonra şimdi de Avrasya Tüneli motorlu taşıtların kullanımına açılarak iki kıtayı birbirine bağlayacak. 20 Aralık’ta açılışı yapılacak olan Avrasya Tüneli’nin yapım çalışmalarına 2011’de başlanmıştı. Yap-İşlet-Devret sistemiyle inşa edilen Avrasya Tüneli’nin toplam maliyeti yaklaşık olarak 1 milyar 245 milyon dolar.

Zeminden 160 metre derinlikte inşa edilen Avrasya Tüneli’nin toplam uzunluğu 14.6 km’yi buluyor.

Avrasya Tüneli’nin bir günde 130 bin aracın geçişini sağlayarak FSM ve 15 Temmuz köprülerindeki trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

Avrupa yakası, Boğaz ve Anadolu yakası şeklinde 3 parçalı olan Avrasya Tüneli iki katlı olarak tasarlandı. Avrupa ve Anadolu yakalarının her ikisinden de tünele giriş yapılabiliyor. Tünelin üst katından Kazlıçeşme’den Göztepe’ye giden araçlar, alt katından Göztepe’den Kazlıçeşmeye giden araçlar geçiş yapacak. Avrasya Tüneli’nin kazı çalışmaları Türk tasarımı olan köstebek ile yapıldı. Tünelin içinde inşa edilen baz istasyonu tünelde cep telefonlarının çekmesine imkan sağlayacak.

Avrasya Tüneli’nden geçiş yapan otomobiller 4 dolar + KDV , minibüsler ise 6 dolar + KDV ödeyerek tüneli kullanabilecek.

Avrasya Tüneli inşa edilirken yüksek güvenlik önlemleri göz önünde bulunduruldu. Tünel içerisinde 7/24 trafik akışının güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için bir çok detay düşünüldü. Acil çıkış kapıları, revir odaları, kapalı devre kamera sistemi ve haberleşme sistemi bulunan tünel, ayrıca deprem ve tsunami gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlandı.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın