Advert Advert Advert

Palandöken: "Çıraklık Zorunlu Eğitim Kapsamına Alınacak"

Palandöken:
Palandöken: -

Eğitim alanını düzenleyen, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve THK' larda yapılan değişiklik yapan kanun tasarısının, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmasını TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken olumlu karşıladıklarını belirtti.

Çıraklık eğitiminin zorunlu ortaöğretim kapsamına alınıyor olmasının çırak sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarları rahatlatacağı belirtildi. Palandöken " Uzun zamandan beri esnaflarımız çırak bulmakta güçlük çekiyorlar. Yeni düzenleme ile Ortaöğretim, ilköğretime dayalı 4 yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin hepsini kapsayacak. Bu kurum ve okulları bitirenlere, bitirdikleri program ile ilgili diploma verilecek. Öğrencilerin diplomayı alabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen fark derslerini tamamlaması gerekecek" ifadelerini kullandı.

Üniversite Sınavlarında Ek Puan Verilecek

Meslek programına yönelik bir eğitim uygulayan ve lise mezunlarının YÖK tarafından belirlenecek olan bir alanda önlisans programına yerleşmelerine başarı puanları ekleneceği belirtildi. Palandöken " Bu düzenlemeyi uzun zamandan beri istiyorduk. Esnafımız meslekte yetişecek çırak bulamıyordu. Bu düzenleme sayesinde, yok olmaya mahkum yüz tutan binlerce meslek yeniden canlanmış olacak. Eğitim alanını düzenleyen yasa ile çırakların ve aday çırakların yanında aynı zamanda staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine işletmeler tarafından ücret ödenecek" şeklinde açıklama yaptı.

İmam Hatip Ortaokul Mezunları da Çıraklık Eğitimi Alabilecek

Yapılan eğitim düzenlemesi ile en az ortaokul ve ve imam hatip mezunları ortaokulu mezunları çıraklık ve kalfalık eğitimi alabilecekler. Palandöken yaptığı açıklamalara şu ifadeleri kullandı: " İşletmelerde mesleki ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50'si üzerinden ödeneği ifade edildi. 

Uygulamanın kısa dönem askerlikte yapılacak kısa dönem uygulamasnın bu işin lokomotifi olduğunu belirten Palandöken, " İki yıllık meslek okulu mezunlarına kısa dönem askerlik hakkı ile bu işin daha etkin hale getirilecektir" dedi. 

zorunlu eğitim çıraklık zorunlu eğitim zorunlu eğitim alanları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!