Asgari Ücret Açıklaması Müezzinoğlu’ndan Geldi

Asgari Ücret Açıklaması Müezzinoğlu’ndan Geldi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek olan asgari ücreti kararlaştırmak için bugün görüşmelere başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu toplantıdan önce açıklama yaparak asgari ücreti belirlerken gerçekçi olup hem işçi hem de işvereni gözetmek zorunda olduklarını belirtti.Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek olan asgari ücreti kararlaştırmak için bugün görüşmelere başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu toplantıdan önce açıklama yaparak asgari ücreti belirlerken gerçekçi olup hem işçi hem de işvereni gözetmek zorunda olduklarını belirtti.

İşçi ve İşverenin sistemin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve her ikisinin de kazanması gerektiğini sözlerine ekleyen Müezzinoğlu, 2002 yılından bu yana asgari ücrette yaklaşık 6 misli oranda bir artma olduğunu, 2002 yılında 1000 dolar ile 6.6 işçi çalıştırılabildiğini, şimdi ise bu oranın 1.8 işçiyle sınırlı kaldığını, bu artışın olumlu yönlerinin olduğunu fakat aynı zamanda işverenin bu konuda tedirginlik yaşadığını ve devletin bu tedirginliği önlemek için işverene asgari ücreti çalışan her işçi için 100 TL devlet yardımı sağlandığını dile getirdi.

 

Müezzinoğlu, Asgari ücretle ilgili karar alırken her iki temsilci tarafının da kendi isteklerinin uygulanmasını talep ettiğini, fakat asgari ücrette yapılan her artışın işgücü maliyetine ve istihdam oranlarına etki ettiğini, bu yüzden bu konuda gerçekçi hareket ederek hem işçinin hem de işverenin bu karardan kazançlı çıkması gerektiğini söyledi. Müezzinoğlu son olarak işçi ve işveren temsilcileri arasında dengeyi sağlayarak iki tarafı da memnun edecek bir çözüm bulmaya çalışacaklarını bildirdi.

 

 asgari ücret zam maaşlar sendika
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!
Denizbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!