Ana SayfaEkonomiTürk Lirası’na Bir Destek de Özelleştirme İdaresinden Geldi!

Türk Lirası’na Bir Destek de Özelleştirme İdaresinden Geldi!

-

8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminin ardından global çapta değer kazanmaya başlayan Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında da 1 aylık süreçte yüzde 20’ye yakın prim yaptı. Bu noktada önlemlerini artıran hükümet, halkı Türk Lirası’na yönlendirerek doların hızını kesmeyi başardı. Halktan ve kurumlardan yoğun destek gören Türk Lirası’na bir destek de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan geldi.

29 Kasım Salı günü hükümet tarafından Kamu İhale Kurumu’nun mevzuatında 6 yönetmelik değişikliğine gidilmişti. Bahse konu yönetmelik değişiklikleri ile, kamu kurum ve kuruluşlarına yaptıkları ihalelerde “Türk Lirası” kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Bu değişikliğin hemen akabinde; Borsa İstanbul (BIST), Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF), Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş işlemlerini Türk Lirası ile gerçekleştireceğini açıklayarak milli para birimine olan desteklerini ortaya koymuşlardı.

Özelleştirme İhalesi de Artık Türk Lirası İle İhale Yapacak!

Bugün, “Özelleştirme İdaresinden TL Kararı” başlığı ile başkanlığın internet sitesinden yayımlanan yazıda; “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı olarak, Türkiye’nin kendi milli parasını kullanma politikası çerçevesinde, bundan böyle ihalelerimiz Türk Lirası ile gerçekleştirilecektir. Türk Lirası’na hak ettiği değeri vererek yola devam etmenin, özelleştirme uygulamalarına olumlu etki sağlayacağı ve hızını kesmeden artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır. Süreci devam eden tüm ihalelerimizde ihale bedeli, teminat bedeli ve diğer tüm ödemelerde Türk Lirası’na geçiş prosedürü yapılacaktır.” denildi.

Geçtiğimiz hafta itibari ile tarihi zirvelerine bir yenisini daha ekleyerek 3,60 lira seviyesini gören Amerikan Doları; gerek kurum ve kuruluşlardan gelen Türk Lirası’na geçiş açıklamaları, gerekse halkın Türk Lirası’ndan yana tavır alması neticesinde bu haftayı düş trendiyle geçiriyor. Amerikan Doları saat 17:15 itibari ile 3,4560 seviyesinden işlem görürken, Euro’da 3,7080 düzeyinde.

  • Etiketler
  • tl

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler