2. El Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

0

2. El Taşıt Kredisi Kullanabilmek İçin Bankalar Tarafından İstenen Şartlar

Bankalar 2. el taşıt almak isteyenlere kredilendirme imkanı sunmaktadır. Her konuda olduğu gibi bankalar ikinci el taşıt kredisi kapsamında da kredi almak isteyenlerin bazı şartları taşımasını istemektedir. Bu şartlar sıfır kilometre araba şartlarından farklı olarak arabanın yaşı, arabanın kilometresi ile ilgilidir.

Öncelikle 2. el taşıt kredisi kullanabilmeniz için konut, ihtiyaç ve sıfır kilometre taşıt kredisi kullanmanız için de geçerli olan tam ehliyetli olma şartını taşımanız gerekir Yani reşit olmanız ve tek başınıza yasal işlem yapabiliyor olmanız gerekir.

Bankalar 2. el taşıt kredisinde arabanın yaşıyla ilgilenmektedir ve kredi alınabilmesi için araba yaşına belli bir sınır getirmişleridir. Bankalar arası bazen farlılık göstermekle birlikte genel olarak bankalar 5 yaşını geçmemiş arabalar için kredi kullanma imkanı tanımaktadır. Bunun yanında bankalar kredi kullanılarak alınacak söz konusu arabanın kilometresiyle de ilgilenmektedir. Gene bankalar arası farklılık göstermekle birlikte bankalar genel olarak 70 ve 90 bin kilometrede arabalara kredi vermektedir.

Bankalar genel olarak 2. el taşıt kredisinden söz konusu ikici el aracın ekspertiz değerinin %60 kadar kredilendirme imkanı tanımaktadır. Ve vade seçeneğini ise yaptığı incelemeden sonra karar vermektedir.

Bunlarla birlik 2. el taşıt kredisi kullanabilmek için genel kredi kullanma şartlarını da taşımak gerekmektedir. Yani söz konusu kredinin aylık taksitinin hane halkının aylık gerilinin yarısını geçmesi gerekir ve sigorta yaptırmanız gerekir.

Bankalar tarafından 2. el taşıt kredisi için nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve söz konusu aracın ruhsat fotokopisi belgeleri istenmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın