Ana SayfaGündemYaşlı ve Engelli Yakınlarına Devletten 1000 Lira Destek

Yaşlı ve Engelli Yakınlarına Devletten 1000 Lira Destek
Y

-

Yaşlı ve engelli akrabalarının bakımını üstlenen ailelere 924 TL devlet yardımı yapılıyordu. 2017 yılıyla birlikte bu yardım, %8 zam yapılarak 1000 liraya çıkartılacak.

 

Bakıma ihtiyacı olan engelli veya çok yaşlı yakınlarıyla birlikte yaşayan ailelere devlet evde bakım aylığı ödüyor. Mevcut durumda 924 TL olarak ödenen aylık, yeni yılda %8 zamlanarak 1000 TL olarak ödenecek. Şimdiye kadar yaklaşık 500 bin aileye ödeme yapılarak toplamda 4 milyar liralık devlet yardımı ödendi. Fakat birçok aile bu ödemeyi alabileceklerini bilmiyor.

 

Evde bakım aylığı alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmakta. Bakımı yapılacak olan kişinin tam teşekküllü bir hastaneden alınan engelli raporu olması gerekiyor. Aylığın alınabilmesi için bakılacak olan kişinin rapora göre en az yüzde 50 engelli olması lazım. Ayrıca rapordaki ağır engelli yazan kısmın da evet olarak işaretlenmiş olması gerekiyor. Evde bakım aylığı alacak olan ailenin engelli dahil kişi başına düşen aylık gelirinin 606.95 liradan fazla olmaması gerekiyor. Evde bakım aylığı bağlandıktan sonra engellinin bakımını üstlenen kişiye ödeme yapılıyor.

 

SGK’nın yürüttüğü çalışmalarla evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasının sağlanması hedefleniyor. Yeni düzenlemenin 2017 yılında yürürlüğe gireceği düşünülüyor. Evde bakım aylığını alabilecek olan kişiler, bakımı yapılacak olan kişinin eş, çocuk, gelin, damat, anne, baba, büyükanne, büyükbaba gibi birinci dereceden akrabaları. Gerekli koşullara uyan aileler en çok 2 engelli için bakım aylığı alabilir.

 

Her engelli için ayrı olarak bakım aylığı ödenir. Eğer evde ikiden fazla engelli varsa ve bu kişiler için de bakım aylığı almak isteniyorsa, bakımı üstlenen bir kişinin daha olması şart koşuluyor. Bu şartlara uygun olduğu sürece, çalışan ve işe gidip gelirken bakıcısından yardım alan engelliler de evde bakım aylığından yararlanabilir.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol