Piyasalar Dolar İçin Yarınki Toplantıyı Bekliyor

0

Dolar, TL karşısındaki dün başlayan düşüşünü bugün de sürdürürken, sabah saatlerinde piyasalarda 3.45 TL seviyesinde işlem görmeye başladı. Şimdi ise piyasalar doların durumu için yarın açıklanacak olan EKK kararlarını gözlüyor.

 

TL dünden itibaren dolar karşısında yükselişe geçti. Dün akşam saatlerinde 3.4635/3.4645 seviyesinde kapanışı yapan dolar bugün sabah saatlerinde 3.4500/3.4524 seviyesinde işlem görerek güne başladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan kararlar yarın kamuoyuna açıklanacak. diğer hükümet yetkilileri tarafından başlatılan “Dolar’ı bozdurup TL’ye çevirme” kampanyasının etkilerinin ne olacağı piyasalar merakla bekleniyor. Bununla birlikte EKK’nın Cuma günü alınan kararların reel sektör, istihdam, bankacılık, finans ve dış finansman ile alakalı olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, kararların kısa ve orta vadeli düzenlemeler içerdiğini ve kısa süre içinde uygulanacağını belirtti.  

 

Yurtdışı piyasalarda oluşan etkilerle birlikte son zamanlarda olan yurtiçindeki faiz karşıtı tutumlar, başkanlık sistemiyle ilgili gelişmeler, güvenlik riskleri gibi faktörler sebebiyle TL dolar karşısında düşüşe geçerek Cuma günü 3.60 seviyesinde tarihi rekorunu kırmıştı. Bunun üzerine hükümet yetkilileri TL’nin bu sert düşüşünü önlemek üzere bazı tedbirler almaya başladı.

 

Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki Perşembe açıklayacağı para politikası kararına göre ekonomiye destek olmak adına çok sayıda tahvil alımı yapması nedeniyle piyasada meydana gelen tahvil azlığını giderecek tedbirler alınması ve 2017 Mart ayı için kararlaştırılmış olan tahvil alım programının bitiş zamanının ertelenmesi bekleniyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün bir basın toplantısı yaparak 2017 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıklayarak TL’nin düşüşünü önlemek için alınan önlemlerle yüksek frekanslı tepkiler vermek yerine temkinli davrandıklarını dile getirdi.

 

Buna ek olarak Çetinkaya döviz kurunun 2017 yılında enflasyona yapacağı etkinin iç talep ve iktisadi taleplerin gidişatına bağlı olacağını söyleyerek, bu konuda görülen ılımlı seyirin yılın ilk çeyreğinde beklenen enflasyon yükselişini dizginleyebileceğini ve yıl boyu dengeli bir trend gösterebileceğini belirtti.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın