AB’den 3 Bankaya Rekor Ceza

0

AB Komisyonu 5 yıldır yürüttüğü araştırmalar sonucunda faizleri manipüle ettiğini tespit ettiği 3 bankaya toplam 485 milyon euro ceza kesti. Bu bankaların HSBC, JPMorgan Chase ve Credit Agricole olduğu açıklandı.

AB Komisyonunun yaptığı açıklamaya göre HSBC, JPMorgan Chase ve Credit Agricole bankaları 2005 ile 2008 yılları arasında faiz oranlarını manipüle ettikleri gerekçesiyle 485 milyon Euro para cezası aldı.

Açıklamanın devamında, AB Komisyonunun yürüttüğü araştırmalar neticesinde adı geçen bankaların 2005 ve 2008 yılları arasında haksız kazanç elde edebilmek için gizlice anlaşarak karşılıklı olarak illegal bilgi paylaşımı yaptığı ve bu konuda birbirlerine yardımcı olduklarının tespit edildiği, bunun sonucunda HSBC’ye 33 milyon 606 bin Euro, JPMorgan Chase’e 337 milyon 196 bin Euro, Credit Agricol’e ise 114 milyon 654 bin Euro para cezası verildiği bildirildi.

AB Komisyonu adı geçen bankaların finansal sözleşmelerini inceleyerek 2005 ve 2008 yılları arasında Euribor olarak adlandırılan bankaların birbirine Euro üzerinden borç verdiği sistemde işlem yaptıkları faiz yüzdeleri üzerinde oynama yaptıklarını belirledi.

AB Komisyonu cezaların, bankaların satışa çıkardığı ürün değerleri ve bu illegal ortaklığı sürdükleri süreyle doğru orantılı olarak hesaplandığını bildirdi.

2013 yılında Barclays, Deutsche Bank, RBS ve Societe Generale bankaları da faiz oranlarını manipüle ettikleri gerekçesiyle AB komisyonu tarafından toplamda 1 milyar euro’nun üzerinde ceza almıştı.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version