Dolar 3,38’e Doğru Geriliyor: Düşüş Sürer Mi?

Dolar 3,38’e Doğru Geriliyor: Düşüş Sürer Mi?

Amerikan Doları hızla gerilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 3,60 lira seviyesini gördükten sonra bu noktadan gerileyen ve son 2 haftalık kazançlarının büyük kısmını geri veren Amerikan Doları, dünü 3,39 seviyesinden kapattı.Amerikan Doları hızla gerilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 3,60 lira seviyesini gördükten sonra bu noktadan gerileyen ve son 2 haftalık kazançlarının büyük kısmını geri veren Amerikan Doları, dünü 3,39 seviyesinden kapattı.

Tam bir ay önce; 8 Kasım’da yapılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimini sürpriz şekilde Donald Trump’ın kazanmasının ardından hızla yükselen Amerikan Doları, geçen hafta itibari ile aradan geçen 25 günlük süreçte Türk Lirası karşısında yüzde 20’ye yakın yükselmişti. Geçtiğimiz haftayı zirve yaptıktan sonra bir miktar gerileyerek kapatan Amerikan Doları bu haftaya ise düşüşle başladı.

Döviz ve Altın Düştü, Borsa Yükseldi!

Bu hafta başından beri kademeli olarak gerilemeye devam eden Amerikan Doları dünü 3,39’dan kapatmıştı. Şu anda (07:15) dolar 3,3840 seviyelerinde. Dolar gibi Euro da hafta başından beri gerilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 3,83 ile tarihi rekorlarına bir yenisini daha ekleyen Euro, gerek dış piyasadan gelen haberlerle gerek iç piyasada alınan önlemlerle 3,6482’ye kadar geriledi.

Altının gram fiyatı ons bazında hafta başından beri pek fazla değişmezken, azalan dolar kuru nedeniyle ülke içerisinde altının gram fiyatı Türk Lirası bazında geriliyor. Altının onsu  hali hazırda bin 178 dolar seviyesinde. Altının gramı ise düşen dolarla birlikte 129,5 liraya geriledi.

Borsa İstanbul (BIST), dün itibari ile yüzde 0,79’luk prim yaparak 76 bin puan sınırını da aştı. Borsa dünü 76.031 puandan kapattı.

Amerika Merkez Bankası Fed’in 13 – 14 Aralık’ta yapacağı toplantıda “faiz artırım” kararı almasına kesin gözüyle bakılıyor. Fed’in faiz artırması gerçekleşirse Amerikan Doları’nın yönünün tekrar yukarıya dönebileceği ifade ediliyor. Fed’in çok düşük ihtimalle de olsa faiz artırmama kararı alması durumunda döviz kurunun çok daha aşağılara gelebileceği belirtiliyor.dolar düştü dolar ne olur dolar artar mı dolar düştü mü dolar düşer mi altın ne olur euro düştü borsa borsa çıktı mı altın düşer mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?