Ana SayfaGündemTürkiye' de Yerli Zeka Ölçeği Tanıtımı

Türkiye’ de Yerli Zeka Ölçeği Tanıtımı
T

-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’ nin ilk yerli zeka ölçeği değrlendirme sistemini gelecek dönem 4-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanacağını belirtti. İsmet Yılmaz ” Her birisi değerli evlatlarımız arasından özel bir eğitime ihtiyacı olanları tespit edip, önümüzdeki yıldan itibaren onlara hak ettiği hakkı olan, bizim de sorumluluğumuz olan eğitimi vermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı. 

Özel yetenekli olan çocukların her birinin mücehver olduğunu belirten Bakan Yılmaz, konuşmalarını şu sözlerle devam ettirdi:

” Onları tanımamız, her birinin ihtiyacına göre özel sistemler oluşturmamız ve ülkemize katkıda bulunur hale getirmemiz gerekir.Tanıtılan bu program önümüzdeki dönemde özel yetenekli çocukların eğitimi için bir başlangıç olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 4-12 yaş arasındaki çocuklarımıza uygulayacağız. Bizim evlatlarımızın hepsi altın. Kimisi 24, kimisi 22 ayar, kimisi 18 ayar” ifadelerini kullandı. İsmet Yılmaz, ilk zeka ölçme sisteminin hayırlı olmasını diledi.

ASİS Zeka Ölçeği

Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesinin iş birliği ile ilk yerli zeka ölçeği ve öncelikle özel yetenekli öğrencilerin tespitinde kullanılacak bir ölçek (ASİS) geliştirilmesine yönelik 24 Aralık 2015 tarihinde protokol imzalandı. Ölçeğin geliştirilmesi tamamlandıktan sonra 3 yıl boyunca sadece bakanlık tarafından ve sınırsız kullanılacak. 

Türkiye’ nin ilk yerli zeka ölçeği ASİS Zeka ölçeği, genel zekayı ve bunu oluşturan ana bileşenleri objektif ölçen bir bireysel zeka ölçeğidir. 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol