Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

Google Haberlere Abone Ol:

Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Kullanma İhtimali!

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin borçlarına sadık olmalarını isterler. Bu yüzden bankalar borç ödeme sıkıntısı çekenlere bazı bankacılık hizmetlerinden mahrum ederler. Bankalar kişilerin borç ödeme alışkanlıklarını kredi notu ve banka sicilinden yararlanarak karar verirler.  Kırmızı kalem banka sicili ile alakalıdır. Ve halk arasında kara liste olarak da bilinmektedir.

Kişiler borçlarını ödememeleri durumda kredi notu düşer ve kredi kullanma imkânları da kısıtlanır. Fakat borç ödememe durumu uzarsa durum daha farklı gerçekleşir. Bankalar borcunu 90 gün kadar ödemeyen kişileri kırmızı kalem yemekle cezalandırır ve bir hafta içerisinde borcunu ödemesi için kişilere ihtarda bulunur. Kırmızı kalem yemek kredi notu gibi düzeltilmesi kolay olmadığı için kişileri zor durumda bırakmaktadır. Kırmızı kalem yemiş bir kişinin bu durumu banka sicilinden silinme ihtimali olmadığı için kırmızı kalem yemek geçici değildir.

Bankalar kredi kullanan kişilerin potansiyel riskinin düşük olmasını ister dolayısıyla kırmızı kalem yemiş kişilere kredi vermezler. Çünkü kırmızı kalem yemiş kişilerin potansiyel riski çok fazla olarak görülür bu yüzden ne yazık ki hiçbir banka kırmızı kalem yemiş kişilere kredi vermez. Kırmızı kalem sadece kişilerin kredi kullanmasına engel değildir aynı zamanda kırmızı kalem yemiş kişiler kredi kartı almakta da zorluk çekmektedir.

Ülkemizde kırmızı kalem yemiş kişiler kredi kullanmak zorunda kaldıklarında bankalardan kredi alamadıkları için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden en basit olanı ise kırmızı kalem yemiş kişilerin banka sicili temiz bir akrabalarına ve ya dostlarına kredi çektirip onun yerine ödeme yapmasıdır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.