Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar kredi borçlarını ödemeyen müşterilerine çeşitli yaptırımlar uygular. Uygulanan yaptırımlardan biride kırmızı kalemdir. Bankalar borçlarını belirli bir süre ödemeyen müşterilerine bir nevi fişleyerek bazı bankacılık sektörü hizmetlerinden men edilmesini sağlarlar. Bu yazımızda kırmızı kalem yemiş kişiler için kırmızı kalem yiyenlerin banka kredisi kullanma durumunu inceledik. Ayrıtılar haberimizde.Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Kullanma İhtimali

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin borçlarına sadık olmalarını isterler. Bu yüzden bankalar borç ödeme sıkıntısı çekenlere bazı bankacılık hizmetlerinden mahrum ederler. Bankalar kişilerin borç ödeme alışkanlıklarını kredi notu ve banka sicilinden yararlanarak karar verirler.  Kırmızı kalem banka sicili ile alakalıdır. Ve halk arasında kara liste olarak da bilinmektedir.

Kişiler borçlarını ödememeleri durumda kredi notu düşer ve kredi kullanma imkânları da kısıtlanır. Fakat borç ödememe durumu uzarsa durum daha farklı gerçekleşir. Bankalar borcunu 90 gün kadar ödemeyen kişileri kırmızı kalem yemekle cezalandırır ve bir hafta içerisinde borcunu ödemesi için kişilere ihtarda bulunur. Kırmızı kalem yemek kredi notu gibi düzeltilmesi kolay olmadığı için kişileri zor durumda bırakmaktadır. Kırmızı kalem yemiş bir kişinin bu durumu banka sicilinden silinme ihtimali olmadığı için kırmızı kalem yemek geçici değildir.

Bankalar kredi kullanan kişilerin potansiyel riskinin düşük olmasını ister dolayısıyla kırmızı kalem yemiş kişilere kredi vermezler. Çünkü kırmızı kalem yemiş kişilerin potansiyel riski çok fazla olarak görülür bu yüzden ne yazık ki hiçbir banka kırmızı kalem yemiş kişilere kredi vermez. Kırmızı kalem sadece kişilerin kredi kullanmasına engel değildir aynı zamanda kırmızı kalem yemiş kişiler kredi kartı almakta da zorluk çekmektedir.

Ülkemizde kırmızı kalem yemiş kişiler kredi kullanmak zorunda kaldıklarında bankalardan kredi alamadıkları için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden en basit olanı ise kırmızı kalem yemiş kişilerin banka sicili temiz bir akrabalarına ve ya dostlarına kredi çektirip onun yerine ödeme yapmasıdır. Kırmızı kalem banka sicili kara liste
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?