Kara Listedeki Esnafa Sicil Affı Geliyor

0

Merakla beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararlar Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Yıldırım, yaptığı açıklama sonrasında gazetecilerin sorularına cevap verdi. Bir gazeteci kara listeye girdiği için kredi alamayan esnaflar olduğunu belirterek uygulamalarda tolerans sağlanıp sağlanmayacağını sordu. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye sözü devretti.

Tüfenkçi ise bankalarla müzakerelerin devam ettiğini ve sistemin iyileştirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek halktan gelen yoğun istek sebebiyle kara listeye giren kredi kullanıcıları için bir sicil affı yapmak amacıyla hazırlıklar yapıldığını dile getirdi. Tüfenkçi ayrıca hazırlıklar tamamlandığında kamuoyunun bilgilendirileceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Binali Yıldırım da KOBİ’lere, geri ödemesi 1 yıl sonra başlayacak olan 50 bin TL tutarında kredi fırsatı oluşturulacağını müjdeleyerek, geri ödemelerin krediyi aldıktan 1 yıl sonra başlayacağını ve 3 taksit şeklinde ödeneceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise KOBİ’lere sağlanacak kredi imkanı ile ilgili bilgi vererek, takip sürecine giren kredilerin halihazırda sistemde düşük göründüğünü belirtti. En çok yüke batık kredilerin sebep olduğunu vurgulayan Şimşek, bankaların vereceği krediye devletin kefil olacağını ve kredinin batık olması durumunda devlet hazinesinden karşılanacak olan yüke %7 sınırı konduğunu ifade etti.   

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın