Kredi Öderken Kredi Faiz Oranı Artar mı?

Kredi Öderken Kredi Faiz Oranı Artar Mı? Kredi Faiz Oranındaki Değişimler Kredi Borcunu Etkiler Mi? Detaylar İçin...

0
Kredi Öderken Kredi Faiz Oranı Artar Mı?

Kredi Faiz Oranındaki Değişimler Kredi Borcunu Etkiler Mi?

Banka faiz oranları statik bir yapıdan çok dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bankaların kredi faiz oranı kredilendirme maliyetine göre ve MB’nin belirlediği faiz oranlarına göre zamanla değişmektedir. Bu değişimler kimi zaman kredi faiz oranlarının düşmesiyle sonuçlanırken kimi zamanda kredi faiz oranlarının artması ile sonuçlanır. Kredi ödemeleri uzun soluklu olduğu için kredi öderken kredi faiz oranlarının değiştiğini görmek mümkündür.

Kredi Öderken Kredi Faiz Oranı Artar mı?

Herkesin merak ettiği konulardan biri de kredi öderken kredi faiz oranı artar mı, böyle bir şey mümkün mü değil midir. Kredi borcu ödenirken kredi faiz oranının değişmesi kredi borcunda bir değişikliğe sebep olması sabit faizli kredilerde mümkün değildir. Değişken faiz oranlı kredilerde faiz oranlarındaki değişimin kredi toplam borcuna etki etmesi mümkündür. Dolaysıyla kredi faiz oranlarının kredi borcuna göre etkisi kredinin şartlarına göre değişiklik gösterir.

Kanunlar Destek Veriyor mu?

Fakat Tüketici Kanunu bu konuda kredi kullanan kişilerin yanındadır. Tüketici Kanunu kredi faiz oranlarındaki değişimin kredi kullananların aleyhine işlenmesine izin vermemektedir. Yani Tüketici Kanunu’na göre artan kredi faiz oranları ile öncenden kullanılmış krediler yeniden hesaplanamaz. Dolaysıyla kredi faiz oranların artması kredi taksitlerini etkilemez.

Kredi Faiz Oranları Düşerse Ne Olur?

Kredi faiz oranları artmaz da düşerse kredi kullanan kişilerin bu durumdan yaralanması mümkün. Bankalar kredi yapılandırması (Refinansman) ile kredi faiz oranlarının düşmesinden yararlanmak isteyen müşterilerine yardımcı olmaktadır. Kredi yapılandırma kampanyası ile düşen faiz oranından yeni bir kredi çekerek eski kredinizi kapatabilirsiniz. Böylece kredinizin faiz ödemelerini azaltabilirsiniz. Fakat bu durumda bankaya yeni masraflar ödemeniz gerekebilir. Kredinizi yeniden yapılandırmanız halinde bankalar sizden yeniden ekspertiz ücreti, ipotek ücreti tahsil edebilir ve aynı zamanda erken ödeme ücretine de tabi olabilirsiniz.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın