Ana SayfaGündemOrtaöğretim KPSS Sonuçları Açıklandı! Sınav Sonucunu Öğren

Ortaöğretim KPSS Sonuçları Açıklandı! Sınav Sonucunu Öğren
O

-

20 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve memur olmak için milyonlarca adayın ter döktüğü Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları açıklandı. 3 buçuk milyon adayın memur olabilmek için kendilerine yöneltilen 120 soruya cevap verdiği sınavın sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4187 adresten ulaşabilirsiniz.

KPSS Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih kılavuzunu 21 Aralık’ta yine resmi sitesinden yayınlayacağını duyurdu. ÖSYM’nin yayınlayacağı tercih kılavuzuna göre adaylar tercihlerini yapacak ve tercih ettiği bölümler arasından birine yerleştirilmeyi beklemeye koyulacak. Tercih kılavuzunun açıklanma sürecinde ise, tercih edilecek mesleklerin, geçtiğimiz yıllardaki tercih puanlarının, başarı sıralamasına göre hangi mesleklerin tercih edildiğinin aday tarafından incelenmesi ve hatta gerekirse bir uzmandan bilgi alınması yararına olacaktır.

Adayların puanları 100 üzerinden değerlendirilecek olup, 100 tam puan alacak adayın tüm soruları doğru cevaplaması gerekmektedir. Farklı bir aday ile aynı soruda nete sahip olduğu halde düşük puan alan adaylar, soruların doğru cevaplanma yüzdesinden dolayı bu duruma maruz kalabilmektedirler. Yani bahse konu sınavda her soru aynı puandan değerlendirilmemektedir. Genel olarak adayların doğru cevaplayamadıkları sorular yüksek puan üzerinden, kahir ekseriyetin doğru cevaplandırdığı sorular ise düşük puan üzerinden hesaplanmaktadır.

Sınavdan beklediği puanı alamayan adayların ÖSYM’ye itiraz hakkı da bulunmaktadır. Adaylar puanlarının yanlış hesaplandığını düşünüyorsa 10 iş günü içerisinde ÖSYM’ye başvurabilecek ve puanının yeniden hesaplanmasını isteyebilecektir.

Kendi puanı ile ilgili bir şüphesi olmayan, ancak herhangi bir sınav sorusunun yanlış olduğunu düşünen aday ise yine ÖSYM’ye 3 iş günü içerisinde itiraz etme hakkını kullanabilecektir. Adayların sınav sonuçlarına ve sınav sorularına itiraz etme hakları ve ritüelleri ÖSYM’nin sitesinde belirtilmiştir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol