Advert Advert Advert

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır?
KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır? -

Üniversite okumuş çoğu öğrencinin ortak sıkıntısı olan KYK öğrenim kredisi borcunu yapılandırmak artık mümkün. Son zamanlarda yapılan yasa değişikliği ile KYK öğrenim kredisini yapılandırarak gecikme faizi olmadan ödeyebilirsiniz. Bu yazımızda KYK öğrenim kredisi borcu olanlar için öğrenim kredisi yapılandırma konusunu inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

KYK Öğrenim Kredisini Yapılandırarak Gecikme Faizi Olmadan Ödeyebilirsiniz

Öğrenim hayatı bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlaması gereken KYK öğrenim kredisi çoğu kişiler için sıkıntılara sebep oluyor. Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bu dönemlerde iş bulmak zor olduğu için KYK öğrenim kredisi borcunun ödenmesi gecikebiliyor. Zaten toplamda fazla bir yekûn olan öğrenim kredisi gecikme faizi ile birlikte iyice öğrencinin belini büküyor.

Bu durumun yumuşatılması için Ağustos ayında çıkarılan kanun ile KYK öğrenim kredisi yapılandırılmasının önü açıldı. Bu kanuna göre KYK öğrenim kredisi borcunu zamanında ödeyemeyenler yapılandırma fırsatı ile borçlarını gecikme faizi olmadan ÜFE esasına göre ödeyebilecek.

KYK öğrenim kredisi yapılandırması kapsamında öğrenim kredisi borcunun peşin olarak ödenmesi mümkünken 6-9-12-18 taksit ile de ödemek mümkün. Taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılıyor. Yani 6 ay taksitli bir öğrenim kredisi borcu 12 ayda ödeniyor. Fakat KYK öğrenim kredisinin taksitli bir şekilde yapılandırılması halinde borç belli bir katsayı ile çarpılıyor ve borç bu tutar üzerinden tahsil ediliyor. Bu katsayılar 6 ay taksit için 1.045, 9 ay taksit için 1.083, 12 ay taksit için 1.105 ve 18 ay taksit için 1.150 olarak biliniyor.

Bilindiği üzere KYK öğrenim kredisi borcu zamanında ödenmemesi durumunda borç vergi dairesine gönderiliyor ve borcun tahsilatıyla vergi dairesi ilgileniyor. Dolayısıyla KYK öğrenim kredisi yapılandırılmasıyla ilgili görevli kurum vergi dairesi oluyor.

KYK öğrenim kredisi borç yapılandırması başvurusu Gelir İdaresi Başkalığı veya vergi dairesi internet adresi üzerinden veya vergi dairesine şahsen olarak yapılabiliyor. Aynı zamanda şunu da eklemek isterim ki yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor. 

Kyk öğrenim kredisi Kyk öğrenim kredisi yapılandırma öğrenim kredisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!